Ojetiny si své majitele najdou v rozmezí 27 až 86 dní, největší zájem je stále o Felicie

V červenci bylo v České republice v nabídce přes 107 000 ojetých automobilů. Nejčastěji šlo model Škoda Octavia, nejrychleji se ale prodává její starší sestra Felicia.

Zhruba jeden až tři měsíce stráví inzerované ojeté vozy v České republice čekáním na svého nového majitele. Průměrná čekací doba inzerovaného automobilu tak činí 56,6 dne. Do statistiky jsou však započítány například i velmi specifická vozidla, která si hůře hledají majitele. To není případ škodovek, ty zmizí z inzerce v průměru za 48,7 dní.

Celkem bylo v červenci na českém trhu nabízeno 107 072 ojetých automobilů, nejčastěji s cenou okolo 136 000 Kč a ve věku 9,9 roku. Vyplynulo to z kontinuálního monitoringu trhu ojetých automobilů mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO. Největší prodejce ojetin v našem regionu totiž nesleduje jen své skladové zásoby, ale celý trh včetně soukromé inzerce na internetu.

Doba, po kterou si ojetý vůz stojící v garáži soukromého inzerenta nebo na parkovišti autobazaru, hledá svého majitele, se může diametrálně lišit. Po některých značkách či přímo modelech sáhne kupující okamžitě, některé vozy si na své nové majitele musejí počkat déle. Skutečnost, že některé automobily stráví delší dobu čekáním na svého nového majitele, však zákonitě neznamená, že o ně není zájem.

„Faktorů, které mají vliv na dobu, než se automobil prodá, je celá řada a ne každý je negativní. Typickým příkladem je například špatná dohledatelnost vozu či jejich nízký počet. Vliv má samozřejmě i poměr počtu inzerovaných vozů k počtu inzerovaných dní. Jednoduše řečeno, pokud je některých kusů vozidel příliš, je pochopitelné, že některé kusy budou na své majitele čekat déle než u jiných modelů,” říká provozní ředitel skupiny AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO, Petr Vaněček.

Statisticky jednoznačné prvenství co do nejnižší čekací doby si získala tuzemská Škoda Felicia. Ta si průměrně na svého kupujícího počká 27 dní, tedy necelý měsíc. Nutno však podotknout, že těchto vozů se aktuálně nabízí v ČR pouhých 165 kusů, a to i přes stále relativně vyšší zájem ze strany kupujících. Menší nabídka tedy vede k rychlejšími prodeji.

Počet inzerovaných vozů v počtu 500 – 1 000 ks
Ze známých modelů, které reprezentují četnější zastoupení v inzerci, si velmi dobře vede vozu Hyundai ix20. Aktuálně nabízených 660 kusů těchto malých aut má průměrnou čekací dobu pouhých 39 dní.

Velmi oblíbeným modelem je rumunský Duster. Celkem 871 těchto aktuálně inzerovaných dacií čeká na své majitele v průměru jen o dva dny déle, tedy 41 dní. Stejného výsledku dosáhl bratr rumunského SUV, model Logan. Mezi dalšími žádanými automobily, kterých je u nás nabízeno alespoň 500 ks, jsou vozy Peugeot 307 a 206 čekající v průměru 42 dní. Nejdéle se prodává model Seat Leon, který čeká na svého majitele v průměru 61 dní.

Počet inzerovaných vozů v počtu 1001 – 5000 ks
Celkem 26 modelů různých značek se vešlo do rozmezí 1001 – 5000 aktuálně nabízených ojetých vozů. Nejlépe z nich si v této kategorii vedl automobil Hyundai i30, jenž na svého majitele čeká průměrných 41 dní. Druhé skončilo Audi A6 se 42 dny a na třetím místě Audi A4 se 44 dny.

Následují Ford Mondeo (46 dní) a Volkswagen Touran (47 dní). Jeho menší sourozenec Volkswagen Golf čeká na nového majitele v průměru 49 dní, stejně jako automobily Citroen Berlingo, Ford Focus, BMW X5 a Mercedes třídy C. Jediným, nikoliv tuzemským výrobcem, kterého se v ČR aktuálně inzeruje přes 5000 ( přesně 5217), je Volkswagen s modelem Passat. Pro tento vůz si čeští řidiči chodí v průměru po 44 dnech. Nejdéle pak čeká na prodej model Peugeot 308, a to v průměru 64 dní.

Jak jsou na tom škodovky?
Nejoblíbenější model u nás, Škoda Octavia, čeká v průměru u svých prodejců celkem 47 dní. Těchto vozů se v ČR aktuálně inzeruje 17 415, a zájemci si tak na výběru dávají záležet. Druhá nejpopulárnější je Škoda Fabia s 11 960 kusy. Ta si v nabídce v tuzemsku vede prakticky totožně s rozdílem pouhého jednoho dne (46). A po kolika dnech si odvážejí Češi ostatní škodovky? Roomster čeká na nového majitele 44 dní, Superb 48 dní, Yeti a Citigo 49 dní, Rapid a Karoq 50 dní, Kodiak 51 dní, Scala 53 dní.

Trh ojetin v červenci 2019
V červenci letošního roku bylo na trhu ojetin nabízeno celkem 107 072 automobilů. Jejich cena se pohybovala nejčastěji okolo 136 000 Kč a 41,7% z nich bylo z dovozu. Nejčastější stáří inzerovaných vozů činilo 9,9 let a jejich nejobvyklejší nájezd se nepatrně zvýšil na 153 216 km. Žebříček top deseti nejinzerovanějších vozů nadále vede Škoda Octavia následovaná Fabií a Volkswagenem Passat.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.