Ojetiny si stále drží cenu

Navzdory inflaci blížící se dvaceti procentům si ojetá auta již půl roku drží stálou střední hodnotu ceny, a to na úrovni 190 000 korun. Na českém trhu se ustálilo i množství aut, která jsou aktuálně k dispozici. Nabídka se dlouhodobě pohybuje okolo sta tisíc ojetých aut. Například v září to bylo 98 958 vozů, tedy jen o 810 méně než v srpnu. Již čtvrt roku také postupně přibývají mladé ojetiny, což je způsobeno stabilizací primárního trhu, který se dlouho potýkal s problémy ve výrobě.

„Pro zákazníky je současný vývoj jednoznačně pozitivní. Po dvou letech, kdy se ceny nových, ale i ojetých vozů neustále zvyšovaly, se jejich růst zastavil. Dokonce již tři měsíce v řadě roste i nabídka zánovních ojetin. To je v korelaci s registracemi nových vozů, které se po řadě problémů ve výrobě konečně dostávají na trh a zejména firmy tak mohou začít obměňovat své firemní flotily. Díky tomu se větší množství zánovních vozů dostává i na sekundární trh,“ říká Luboš Vorlík, výkonný ředitel sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna v České republice.

Tato situace ale nemusí trvat dlouho. Škoda Auto totiž před několika dny uvedla, že se opět potýká s nedostatkem komponent a musí omezit výrobu. Pokud se situace rychle nezmění, na trhu, který se ještě nezotavil po předchozích výpadcích, se to přirozeně začne projevovat.

Ale zpět k ojetým automobilům. Nejvíce ojetin bylo tradičně v nabídkách v hlavním městě (29 808 vozů), následoval Středočeský (9148 vozů) a Jihomoravský kraj (8302 vozů). Nejchudší nabídku mají zákazníci v Karlovarském (2506 vozů) a Libereckém kraji (2790 vozů), kde jsou ojetiny i nejlevnější. Medián ceny zde v září byl pouze 129 900 korun, ale ojetiny jsou tady i nejstarší. Střední hodnota stáří dosahuje 13,1 roku, zatímco republikový medián je 10,7 roku. V Praze dokonce jen 7,9 roku.

Nejčastěji nabízenou značkou ojetých vozů na českém trhu byla v září Škoda s 23 679 vozy, na druhém místě Volkswagen (13 847 vozů) a na třetím Ford se 7013 nabízenými ojetinami. První pětku uzavíraly značky BMW a Audi. Tachometr nabízených aut nejčastěji ukazoval hodnotu 156 000 km.

S hybridním pohonem bylo v nabídce 705 vozů a 382 aut bylo čistě elektrických, kterých meziměsíčně přibylo 15%. Mezi elektromobily je nejčastěji nabízena Škoda Enyaq, následovaná modely Tesla S a Tesla 3. U hybridů stále dominuje Toyota s modely Corolla, RAV 4 a Yaris. Stále platí, že cenově dostupné elektromobily s cenou pod půl milionovou hranicí si hledají kupce velice rychle a snadno, a v inzerci se prakticky vůbec neohřejí.

Mohlo by se vám líbit...