Nový Volkswagen ID.7 dostane chytrou klimatizaci

První model značky Volkswagen s inteligentním řízením výdechů ventilační soustavy na přístrojové desce nabízí volitelná nastavení pro plošné rozdělování vzduchu nebo cílený přívod vzduchu k určitým částem těla a přitom zohledňuje i polohu slunce, jehož paprsky mohou zahřívat jen část interiéru. Světová premiéra plně elektrického ID.7 je plánována na druhé čtvrtletí tohoto roku.

Klimatizace jsou nedílnou součástí moderních automobilů a cestujícím zajišťují příjemné teploty v každém ročním období. Volkswagen jde v novém modelu ID.7 o krok dál a poprvé používá klimatizaci, která rychle vychladí či vyhřeje interiér již před odjezdem. Za touto funkcí stojí mimo jiné elektronicky řízené výdechy ventilační soustavy, které zajišťují plošné rozdělování vzduchu přiváděného do interiéru, jakmile se řidič s klíčem přiblíží k vozu. Nová inteligentní automatická klimatizace navíc reaguje na hlasové povely a zohledňuje polohu slunce i individuální preference uživatelů. Výsledkem je zvýšení komfortu posádky.

Volkswagen poprvé naznačil podobu nového modelu ID.7 představením zamaskované studie na letošním veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas, který je největší výstavou svého druhu na světě. Kai Grünitz, člen představenstva značky Volkswagen odpovědný za technický vývoj, k tomu říká: „S modelem ID.7 zdůrazňujeme naše ambice nabízet v segmentu vyšší střední třídy s velkým objemem prodeje inteligentní technologie a inovace orientované na zákazníka.“

Inteligentní klimatizace se aktivuje už při příchodu řidiče
ID.7 aktivuje klimatizaci již před nastoupením řidiče do vozu, jakmile v blízkém okolí rozpozná klíč. Za horkého počasí spustí chlazení interiéru, v zimě naopak topení. Po otevření dveří za vysokých venkovních teplot rozdělují inteligentní výdechy ventilační soustavy na přístrojové desce svými horizontálními pohyby, jimiž napodobují vějíř, vzduch rychle po celém vnitřním prostoru. Sedí-li cestující již ve voze, mohou si nechat vzduch přivádět cíleně přímo k tělu, nebo nastavit nepřímou ventilaci interiéru. ID.7 je prvním modelem značky Volkswagen s takto inteligentním řízením klimatizace.

Ovládání klimatizace se nachází na novém displeji informačního a zábavního systému modelu ID.7 s úhlopříčkou 38 centimetrů (15 palců). Díky tomu má řidič ovládací prvky vždy na očích a může je aktivovat dotykem prstu. Pomocí přehledného kontextového menu pro klimatizaci lze digitálně ovládat všechny inteligentní výdechy ventilační soustavy. Nastavení intenzity a směru proudění přiváděného vzduchu probíhá intuitivně a může být individuálně uloženo do paměti. Teplotu lze regulovat prostřednictvím zespodu osvětlených dotykových posuvníků.

Ovládat lze i hlasem
Digitálně řízenou klimatizaci je možné aktivovat hlasovým povelem. Speciální požadavky lze uložit jako chytré klimatizační funkce, „Smart Climates“. Například po vyřčení věty „Ahoj Volkswagen, mám studené ruce“ vybere program, který aktivuje vyhřívání volantu. Současně je po dobu cca pěti minut cíleně přiváděn teplý vzduch k rukám na volantu.

Vlastní preference uživatele se v modelu ID.7 ukládají jako „Individuální nastavení“. Mezi ně patří i specifická nastavení automatické klimatizace. To je praktické v případě, že automobil řídí různé osoby.

První model značky s rozpoznáváním postavení slunce na obloze
Při aktivované automatické klimatizaci reaguje inteligentní systém na okolní klimatické podmínky. Senzor v oblasti čelního okna například rozpoznává při vysokých venkovních teplotách a vysoké intenzitě slunečního záření úhel dopadajících slunečních paprsků. Svítí-li slunce intenzivně na jednu stranu vozu, přizpůsobí ID.7 činnost klimatizace tak, aby ještě efektivněji ochlazovala více zahřívané části interiéru. Nejprve se přitom zaměřuje na příslušnou oblast vnitřního prostoru, ve druhém kroku pak cíleně na cestující.

Model ID.7 bude uveden na trh již v roce 2023
ID.7 je po modelech ID.3, ID.4, ID.5, ID.62 (pouze v Číně) a ID. Buzz3 celkem šestým členem zcela elektrické rodiny ID. Po modelu ID.4 je ID.7 druhým globálním vozem značky Volkswagen na základě modulární platformy pro elektromobily MEB. Světová premiéra ID.7 se podle plánu uskuteční ve druhém čtvrtletí 2023. V Číně a Evropě bude elektrická limuzína uvedena na trh již v letošním roce. Severní Amerika bude následovat v roce 2024.

Video ukazující funkci nové klimatizace se otevře v novém okně po kliknutí na odkaz ZDE

Mohlo by se vám líbit...