Nový Opel Movano přináší vyšší komfort i bezpečnost

Nový Opel Movano je modernější a uživatelsky přívětivější než kdy předtím. Četné asistenční systémy a technologie zajišťují bezpečnější a příjemnější užívání vozu. Vynikající je také konektivita a infotainment, který je kompatibilní s Apple CarPlay i Android Auto a má sedmipalcový dotykový displej.

Nová dodávka Movano je k dispozici ve čtyřech délkách a třech výškách, s maximální hmotností až 4,5 tuny a se skříní pro náklad o objemu až 17 m3. Vůz je jasně identifikovatelný díky své přídi, která nese velkou masku chladiče s výrazným logem Opelu ve středu. Charakteristická příčná ramena míří od loga do LED denních světel, která jsou integrována do hlavních světlometů. Nový Opel Movano je tak okamžitě rozpoznatelný jako člen rodiny automobilů Opel.

Bezpečnost zvyšuje třeba asistent jízdy při bočním větru
Četné asistenční systémy, které jsou poprvé k dispozici v řadě Movano, činí jízdu z pohledu řidiče snazší a především bezpečnější. Dokonalý přehled podporuje systém varování před mrtvým úhlem a záďový kamerový systém Rear Vision. Stejně, jako v případě menší dodávky Opel Combo, také u Movana speciální kamera ukazuje řidiči vše, co se děje kolem vozu.

U dodávek s pevnou přepážkou mezi prostorem pro posádku a nákladovým prostorem se řidiči již nemusejí spoléhat pouze na vnější zpětná zrcátka – obraz se zobrazuje na sedmipalcovém displeji. Pokud řidič zařadí zpátečku, tato kamera se vypne a je nahrazena kamerou pro couvání. Nový kamerový systém bude k dispozici s předními a zadními parkovacími senzory.

Varování před slepým úhlem zabraňuje nehodám s ostatními účastníky silničního provozu, například s cyklisty. Cyklisty a motocyklisty, které řidič ze svého místa občas nevidí ve zpětných zrcátcích, dokážou spolehlivě odhalit ultrazvukové senzory – pokud senzory zaregistrují něco v mrtvém úhlu, rozsvítí se ve vnějším zpětném zrcátku malé výstražné LED světlo. A toto varování se rozbliká, pokud řidič na této straně aktivuje směrová světla.

Varování před nechtěným vybočením z jízdního pruhu se aktivuje při rychlostech přes 30 km/h. Pokud Movano začne neúmyslně opouštět jízdní pruh, systém řidiče varuje akustickým signálem a na palubním displeji se zobrazí varování.

Parkování usnadňují čelní a zadní parkovací senzory. Při manévrování v rychlostech nižších než 12 km/h upozorní ultrazvukové senzory řidiče na překážky před a za vozidlem prostřednictvím akustických signálů a signálu na informačním displeji. Je-li nainstalován multimediální systém, zobrazí se na sedmipalcové obrazovce pohled na oblast za vozidlem.

Dalším důležitým systémem nového Movana je asistent jízdy v silném bočním větru. Velké vozy, jako jsou dodávky, jsou citlivé na boční vítr, a to zejména na mostech či v otevřeném terénu. V takových situacích udržuje standardně dodávaný asistent vůz plně pod kontrolou citlivou aktivací ESP (řidič je o tom informován varovným signálem na informačním displeji). Součástí nového standardního vybavení Movana jsou také samočinné stěrače čelního skla a světlomety se samočinným ztlumováním dálkových světel.

Pohodlí řidiče a spolujezdce zvyšují komfortní sedadla s nastavováním řady parametrů, na přání mají sedadla i nastavitelnou bederní opěrku. Na rozbitých silnicích řidič Movana ocení sedadlo se vzduchem nafukovanými zónami, které se dokonale přizpůsobí tělu.

Spousta verzí pro každé podnikání
Z výrobních linek bude sjíždět více než 150 různých verzí Opelu Movana – nabídka sahá od skříňových dodávek, podvozků a minibusů až po valníky, sklápěčky nebo speciální nástavby. Skříňová provedení mohou mít ložnou plochu dlouhou až 4,38 m a výšku nákladového prostoru až 2,14 m při objemu skříně až 17 m3. V závislosti na verzi činí celková hmotnost vozu až 4,5 tuny, maximální užitečné zatížení je 2,4 tuny. Movano je také výborným tažným vozidlem – dokáže tahat přívěsy o celkové hmotnosti až 3,5 tuny.

Opel chce svým zákazníkům zjednodušit a zpříjemnit život. Nové Movano proto nabízí několik funkcí, které usnadňují využívání nákladového prostoru. Na B a D sloupcích skříně jsou nové rukojeti pro bezpečnější vstup a výstup. LED osvětlení zlepšuje orientaci v zadní části skříně. Posuvné boční dveře jsou dostatečně velké pro nakládání europalet. V závislosti na provedení může nákladový prostor pojmout až pět europalet.

Moderní mobilní kancelář
Interiér Opelu Movano je moderním pracovištěm se vším všudy. Nové Movano nabízí 22 odkládacích prostor o celkové kapacitě 104 litrů. K dispozici jsou ergonomicky umístěné přihrádky s víky i bez nich. Obzvláště praktická je odkládací schránka FlexTray na straně spolujezdce, která se vytáhne jako zásuvka. Ta pojme až 10,5 litru a lze v ní uložit dokumenty formátu až A4.

Displej informačního systému a navigace je integrován do nově navrženého přístrojového panelu. V novém Movanu má premiéru přístroj Navi 50 IntelliLink, který je kompatibilní s Apple CarPlay a Android Auto. Smartfony mohou být připojeny přes Bluetooth nebo USB a pro nové Movano je k dispozici i systém bezdrátového nabíjení.

Mohlo by se vám líbit...