Neuvěřitelný závěr Rallye Chorvatsko patřil Toyotě

V nervy drásajícím závěru historicky první chorvatské rallye zařazené do světového rallyového šampionátu FIA dokázal tým Toyota Gazoo Racing WRT opět vybojovat první dvě místa v celkovém pořadí. V klíčovém souboji v posledním měřeném úseku, kde nebylo rozhodnuto až do posledních metrů závodu, si pro vítězství dojeli Sébastien Ogier a Julien Ingrassia, kteří o pouhých 6 desetin sekundy porazili týmové kolegy Elfyna Evanse a Scotta Martina v jednom z nejtěsnějších dojezdů v historii WRC.

V úvodu posledního dne rallye dělilo první trojici posádek pouhých 10,4 s. Odstup Evanse za Ogierem přitom činil 6,9 sekundy. V úvodních dvou měřených úsecích posledního dne byl nejrychlejším jezdcem Evans, jenž sebral vedení Ogierovi – který předtím prodělal nehodu na jednom ze silničních úseků. Ta naštěstí pro všechny účastníky zůstala bez vážných následků.

Podle videa (o kousek níže) to vypadá, že závodník přehlédl v zrcátku vůz ve vedlejším pruhu, který měl nejspíš ve slepém úhlu a došlo ke střetu boky automobilů. Ogierův vůz mohl v závodu pokračovat, třebaže s poškozenými pravými dveřmi a narušenou aerodynamikou. Ještě před tím ale musel pilot ujet chorvatskému policistovi, který jej nechtěl z místa nehody pustit – kdyby zůstal, nestihl by časovou kontrolu. Dle dostupných informací na místě zůstal jiný člen týmu, který nehodu s policií dořešil.

Evans a Ogier startovali do rozhodující Power Stage s rozdílem 3,9 sekundy ve prospěch Evanse. Oba jezdci byli pod určitým tlakem nutnosti pojistit týmu body za dojezd na prvních dvou místech, kvůli velmi malému náskoku před třetí posádkou v pořadí. Současně se ale chtěli spolu utkat v boji o prvenství. Ogier byl nakonec v tomto měřeném úseku nejrychlejší, a vybojoval si tím celkové vítězství. Evans i přes stíhací jízdu až do samotného konce dojel s odstupem 4,5 sekundy. Výsledný rozdíl 0,6 sekundy v jejich časech, tento výsledek zařadil na třetí místo v žebříčku nejtěsnějších výsledků WRC vůbec.

Ogier se díky maximálnímu bodovému zisku opět posunul na vrchol žebříčku soutěžních jezdců. Na druhé straně Toyota navýšila svůj náskok v čele mistrovství továrních týmů na 27 bodů.

Výkon jezdců pak ocenil i zakadatel týmu Akio Toyoda: „Jsem nesmírně hrdý na to, že naši jezdci vybojovali týmu vítězství právě v nové Rallye Chorvatsko. Velké gratulace Sebovi, Julienovi i celému týmu! Seb s Julienem nečekaně utrpěli nehodu na silničním úseku. Právě v posledním dni pak již nemohli bojovat s perfektně připraveným vozem, ale ani na chvilku se nevzdávali, a nakonec tuto rallye vyhráli. Jejich úsilí skutečně moc oceňuji. Skvěle si vedli i Elfyn se Scottem, kteří dojeli v těsném sledu. Je úžasné, že jsme získali první dvě místa v celkovém pořadí. Skvěle hodnotím i dvě Takamotovy vyhrané erzety. Bylo by hezké říci, že mu nějak pomohla rada, kterou jsem mu dal při našem setkání před pár týdny v Japonsku, ale vše je to pouze výsledkem jeho vlastního pokroku, postaveného na nepolevující snaze. Těším se i na jeho další zlepšování v příštích podnicích. Pro Kalleho a Jonna skončila rallye velmi záhy. Ulevilo se mi při zjištění, že jsou oba v pořádku, a věřím také, že i v této rallye se něčemu naučili. Tým pod vedením Jari-Mattiho prokazuje v každém podniku svoji sílu ve vzájemné spolupráci všech členů týmu. Po příštím podniku v Portugalsku budou závody následovat bez větší přestávky. Prioritou je naše zdraví, a i nadále pokračujeme v přípravách. Fanoušky prosíme o další povzbuzování týmu Toyota Gazoo Racing World Rally Team. Vaší podpory a přízně si vždy ceníme. Mockrát vám děkuji.“

Mohlo by se vám líbit...