Nejžádanějšími ojetinami jsou rodinné vozy typu kombi, SUV a MPV

Posledních několik let stoupá popularita větších automobilů jako kombi, SUV či MPV, které jsou nejběžnějším typem rodinného automobilu u nás. Rodinné vozy jsou často v dieselu a roste obliba variant s pohonem všech kol a automatickou převodovkou. Statistiky připravil největší prodejce ojetých automobilů u nás AAA AUTO.

„Čeští rodiče jsou hodně praktičtí a na rozdíl od mladých lidí neřeší jen moderní vzhled automobilu, ale hlavně užitkovost. Díky tomu, že se řada bezpečnostních prvků v průběhu posledních let stala již automatickou výbavou a ne jen příplatkovou, mají širší možnosti výběru,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka skupiny AURES Holdings, kam síť autocenter AAA AUTO patří.

Sama Karolína Topolová má pětiletou holčičku a přiznává, že s touto rolí se i u ní změnily priority: „Jako bezdětná jsem řešila spíše počet koní pod kapotou než praktičnost auta, což se s narozením dítěte razantně změnilo. A i když už nepotřebuji do auta naskládat kočárek, výbavičku pro miminko a spoustu dalších věcí, jsem ráda, když nemusím řešit, jestli se mi do kufru vejde jedna taška nebo pět.“

Nejprodávanějšími rodinnými auty letošního roku v síti autocenter AAA AUTO jsou kombi vozy Škoda Octavia (12%), Škoda Fabia (7%) a Volkswagen Passat (5%). Podíl těchto aut na celkových prodejích tvoří 56%. Největším tempem roste poptávka po SUV, kterých se jen za prvních pět měsíců letošního roku prodalo již stejně jako za celý rok 2014.

Téměř dvě třetiny (60,4%) rodinných aut jsou v dieselu, a to i přesto, že obecně vévodí poptávka po benzínových automobilech. Důvodem je fakt, že rodiny často volí diesel kvůli nižším provozním nákladům. Jde především o cesty na delší vzdálenosti, například za příbuznými nebo na rodinnou dovolenou.

„V České republice se zvyšuje i počet rodinných aut na alternativní paliva. Zájem o ně stoupnul od roku 2014 více než dvojnásobně a dle dosavadního vývoje očekáváme nárůst i v dalších měsících letošního roku,“ doplnila Topolová.

Pětina ojetých rodinných aut má pohon 4×4 a 21% automatickou převodovku, což je ve srovnání s rokem 2014 obrovský nárůst. Tehdy mělo automatickou převodovku jen 13,6% rodinných automobilů. Průměrná cena těchto aut je momentálně 254 452 Kč. Nejoblíbenějšími barvami jsou pak šedá (25%), černá (17%) a bílá (17%).

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.