Nejikoničtější vozy v historii značky Seat

Rok 2020 končí. Navzdory nepříznivým událostem to byl pro společnost Seat také rok oslav jejího 70. výročí. Značka, která postavila Španělsko na kola prošla od 9. května 1950 do dnešní doby mnoha zásadními proměnami. Pojďme trochu nahlédnout do její historie.

Automobil Seat 1400

Španělský výrobce automobilů uvedl v uplynulých 70 letech na trh celkem 75 modelů včetně různých verzí a generací (od počátku výroby po řadu let šlo o licenčně vyráběné automobily Fiat). Mezi nimi nechyběly ani opravdu zásadní modely, které byly důležitým impulzem pro další rozvoj. Prvním z nich byl v roce 1953 Seat 1400, první vůz vyrobený společností Seat.

Neméně významný byl legendární Seat 600, představený v roce 1957 (ano, tušíte správně, jedná se o licenční Fiat 600). Tento model se stal záhy po příchodu na trh symbolem svobody a mobility. V roce 1984 byl uveden první Seat Ibiza a v roce 1999 model Leon, který od té doby slaví velké prodejní úspěchy. V roce 2016 automobilka vstoupila do segmentu SUV s modelem Ateca, po němž následovaly modely Arona a Tarraco.

V roce 2018 přišla chvíle pro další zásadní krok. Seat založil samostatnou značku Cupra s cílem získat nové trhy a oslovit nové zákazníky moderním designem a sportovním duchem. Po premiéře derivátu Cupra Ateca a uvedení Cupry Leon byl představen první model navržený a vyvinutý exkluzivně pro tuto značku, Cupra Formentor. Rok 2021 bude ve znamení zrození prvního elektromobilu Cupra pod názvem el-Born.

V průběhu celé historie společnosti SEAT nepřetržitě probíhala evoluce a modernizace automobilu. Technický vývoj se významně dotkl všech aspektů automobilové konstrukce. SEAT v poslední době například elektrifikuje svou produktovou řadu a zavádí do výbavy svých vozů nejmodernější technologie v oblastech bezpečnosti a konektivity.

Seat v souvislosti se svým 70. výročím zveřejnil video, které dokumentuje přeměnu 48 zásadních modelů z historie společnosti. Video připomíná uplynulé časy, ilustruje evoluci automobilu i růst společnosti.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.