Nebezpečné mýty o pneumatikách

Jste si jistí, že všechno, co jste zatím věděli o gumách, není jen mýtus? Někdy na tom může záviset i váš život. Pojďme se podívat na největší mýty o pneumatikách. Něco nám k tomu řeknou i specialisté z oddělení vývoje podvozku ve Škoda Auto.

Člověk za život pochytá spoustu chytrých rad a některé jsou dokonce natolik vžité, že je bereme jako samozřejmost, aniž bychom pátrali, jestli se opírají o reálný základ. Podívejme se na nejčastější omyly o pneumatikách.

MÝTUS Č. 1:
OJETÉ ZIMNÍ GUMY DOJEZDÍTE V LÉTĚ
Odlišné vlastnosti se očekávají od pneumatik zimních a těch, na nichž jezdíme v teplých měsících. Na jaře nepřezouváme na „letňáky“, abychom zvýšili zisky výrobcům pneumatik nebo pomohli pneuservisům. Děláme to pro sebe. O tom, že se v zimě na letních gumách jezdit nedá, se přesvědčil téměř každý. Letní pneumatika je z tvrdší směsi, která vlivem nízkých teplot ztvrdne na kámen a ztratí trakci. Na sněhu se nerozjedete a na kluzkém povrchu ihned dostanete smyk. Jízda v zimě na letních pneumatikách je doslova o život.

Ne všichni řidiči jsou si ale vědomi toho, že nebezpečné je i přejíždět zimní pneumatiky v létě s tím, že už se dojezdí a na podzim se koupí rovnou nové. Zimní pneumatika je za vyšších teplot příliš měkká a rozdíl nejvíc poznáte při brzdění. Brzdná dráha je třeba až o čtvrtinu delší – zatímco se správnou pneumatikou už stojíte, s nesprávnou se stále pohybujete vysokou rychlostí. Zimní pneumatika v létě navíc ani dobře nedrží vozidlo v zatáčkách, což mnohdy odhalí typické pískání gum.

MÝTUS Č. 2:
OJETÉ PNEUMATIKY DEJTE NA ZADNÍ KOLA
„Zdánlivě by to mělo fungovat, ale realita je jiná, protože když si dáte dozadu sjeté pneumatiky, vystavujete se zvýšenému riziku aquaplaningu,” říká Ladislav Havlíček ze Škoda Auto. Sjeté pneumatiky nemají boční vedení. Když se vám při brzdění před zatáčkou vlivem přenesení váhy automobilu na přední nápravu odlehčí zadní kola, zadní pneumatiky ztratí trakci a auto se vám utrhne do přetáčivého smyku. Na úřední nápravě zase způsobí nedotáčivý smyk.

MÝTUS Č. 3:
UNIVERZÁLY VÁM POSLOUŽÍ CELÝ ROK
Dušan Petrovický ze Škoda Auto má k přezouvání pneumatik přirovnání: „Nikdo v létě nechodí ve sněhulích nebo v lyžácích a v zimě v žabkách. Existují sice kotníčkové boty, ale v nich bude v létě vedro a v zimě vám to bude klouzat. Existují sice univerzální pneumatiky, ale zázraky se nedějí. Pokud žijete v oblasti, kde se střídají roční doby, na univerzálních (celoročních) pneumatikách budete pořád v nevýhodě.”

MÝTUS Č. 4:
NA ČTYŘKOLKU VÁM I V ZIMĚ STAČÍ LETNÍ GUMY
Pohon 4×4 sice funguje tak, že plynem kontroluje každé ze čtyř kol, ale pokud jsou kola obutá do nesprávných pneumatik nezaručujících trakci, bude vám to k ničemu. Viděli jste někdy psa, který vlezl poprvé na led? Ani u něj není pohon na všechny čtyři samospasitelný.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.