Nabídka ojetin na trhu za poslední 4 roky omládla

Přestože se nabídka ojetin v letošním roce nepatrně snížila, zájemci mohli vybírat z více než 895 tisíc automobilů na českém trhu. Cena ojetin opět poskočila o necelých 8% na 139 tisíc korun a průměrné stáří vozů kleslo z 9,9 roku na 9,7. Nájezd kilometrů se snížil ze 154 tisíc na 150 tisíc. Pomalu se také snižuje dovoz ojetin, ale stále jich bylo na trhu téměř 40% z celkové nabídky.

Zajímavé údaje opět přináší analýza statistik českého trhu ojetých automobilů, kterou od roku 2016 provádí síť autocenter AAA AUTO. „Áčka“ těží nejen ze své široké obchodní sítě, ale také z propracovaného monitoringu trhu a poctivého vedení statistik. Díky tomu disponují opravdu zajímavými daty.

Nejširší nabídka inzerovaných ojetin byla letos k mání v Praze, kde se nabízelo 231 886 vozů, zatímco nejmenší výběr z 23 527 aut byl v Karlovarském kraji. Z hlediska paliva byl podíl mezi vozy s dieselovým a benzinovým motorem letos celkem vyrovnaný. Stále v nabídce převažuje poměr dieselových vozů (62%) nad benzinovými, a to i přesto, že poptávka je ve prospěch benzinových.

Za zmínku stojí i rostoucí nabídka alternativních pohonů. Počet elektromobilů se jen za poslední rok zvýšil z 1044 na 1448, hybridů pak z 1954 na 2945. V porovnání s ostatními pohony jsou to ale zanedbatelná čísla. Z alternativních pohonů jsou stále nejvíce rozšířeny automobily na LPG – ostatně jde o pohon montující se již řadu let, jehož montáž je navíc možná i dodatečně. Mepřekvapí tedy, že nejvíce najeto mají z aut na alternativní pohon právě „el-pé-géčka,“ a to nejčastěji 180 000 km a jsou ve věku 12,4 let.

„V posledních čtyřech letech jsme zaznamenali zvyšující se počet nabízených dovozových ojetin, které byly nabízeny na českém trhu. V letošním roce se konečně poměr těchto aut zastavil, ale roste poměr rizikových dieselových automobilů, které jsou u západních sousedů neprodejné. V příštím roce také čekáme, že ceny ojetin rychleji porostou,“ prozradila Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva skupiny AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO. V České republice se po loňském maximu snížil podíl dovezených aut o 0,4%, na Slovensku o 2,6% a v Polsku dokonce o 3,1%. Právě Polsko je vysokým počtem dovezených ojetin vyhlášené.

Největší nabídku poslední čtyři roky tvoří vozy Škoda Octavia a Škoda Fabia, na třetím a čtvrtém místě se více méně střídaly modely Volkswagen Passat a Golf. Tato skupina nejinzerovanějších modelů je stejná od roku 2016 i na Slovensku. Jiná situace panuje v Polsku a Maďarsku, kde se nabídlo nejvíce modelů vozu Opel Astra.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.