Nabídka inzerovaných ojetin na českém trhu překonala hranici 100 000 kusů

V prvním měsíci letošního roku bylo na trhu ojetin nabízeno 106 035 automobilů, jejichž cena se pohybovala nejčastěji okolo 139 000 Kč a 40% z nich bylo z dovozu. Nabídka zahraničních automobilů ovlivňuje celkově stáří automobilů a jejich nájezd, které opět mírně vzrostly oproti předchozímu měsíci.

Stáří inzerovaných vozů mírně vzrostlo na 9,6 roku, jejich nájezd činil nejčastěji 154 506 km. Zatímco během prosince si čeští zákazníci mohli vybírat z 97 271 ojetých automobilů, právě skončený leden nabídl českým řidičům 106 035 vozů. Jedná se tak o 9% nárůst nabídky. Nejvíce automobilů bylo tradičně nabízeno v Praze (26 521), nejméně v Karlovarském kraji (2 654). Nejen s těmito daty přišlo AAA AUTO, které kontinuálně monitoruje trh ojetých automobilů po celé střední Evropě.

„Nabídka ojetých automobilů zaznamenala výrazné oživení, i když do velké míry i díky rizikovým automobilům z dovozu. Se zvyšujícím se počtem dovezených ojetin se mírně zvýšilo i stáří ojetin na 9,6 let a počet najetých kilometrů na 154 506. Prodejci dovážených automobilů často narážejí na nízkou poptávku, která je u českého zákazníka stále více na straně automobilů s tuzemským původem, kdy si mohou bezpečně ověřit historii vozu a nenaletět tak zdánlivě výhodné nabídce u dovozového auta,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings, která provozuje síť autocenter AAA AUTO.

Cena inzerovaných automobilů je v posledních měsících v zásadě stabilní. Ve srovnání s prosincem jen mírně klesla na nejčastější hodnotu 139 000 korun. Z aktuálně inzerovaných vozů jich 62,5% tvořily automobily poháněné dieselovým agregátem, což dlouhodobě nekoresponduje s reálnou poptávkou, která je spíše na straně benzínových vozidel. V nabídce se začínají stále více prosazovat i alternativní paliva, podíl takových vozů se za poslední měsíc zvýšil o 19,6%.

Žebříček nejčastěji nabízených modelů zůstal tentokrát beze změn. První dvě místa opět opanovaly modely Škoda Octavia na prvním a Škoda Fabia na druhém místě, následovány vozy Volkswagen Passat, Golf a Škoda Superb. Šestou, respektive osmou příčku obhájila značka Ford s modely Focus a Mondeo. Na sedmé pozici zůstalo BMW 3. Větší BMW 5 uzavřelo lednový žebříček TOP10 za Škodou Rapid.

Mohlo by se vám líbit...