Na střechu Kodiaqu přistál vrtulník

Škoda Kodiaq předvedla své schopnosti, když se stala přistávací plochou pro vrtulník. Stačila plošina připevněná ke střeše auta.

Stříbrný Kodiaq se pro přistání vrtulníku podrobil jen minimálním úpravám. Postarali se o ně modeláři z oddělení Škoda Design a odborníci z oddělení EGV – stavba prototypů. Společně zkonstruovali plošinu připevněnou k rámu střechy auta.

„Je to ocelová konstrukce sestavená tak, aby rovnoměrně rozložila zatížení. Připevněná je k rámu střechy tam, kde jsou běžně přichyceny střešní ližiny. Povrch plošiny je z dřevěných desek,“ popisuje jeden z modelářů Petr Erben.

Přestože vrtulník Robinson R22 váží s pilotem a přistávací plošinou více než půl tuny, nebylo třeba sériový Kodiaq zpevňovat. Pouze pro dosažení optické rovnováhy náprav se posílilo zadní odpružení vozu.

Poté již bylo potřeba zkusit vrtulník na střechu dostat. Po statické zkoušce, kdy byl vrtulník na auto spuštěn, se stroj vznesl do vzduchu a veden zkušeným pilotem Janem Čermákem na střešní plošině mladoboleslavského SUV bezpečně přistál. Kodiaq s Robinsonem na střeše byl poté ozdobou setkání majitelů a pilotů vrtulníků Robinson Helicopter Session 2021, které v Mladé Boleslavi uspořádala společnost Nisa Air.

Nutno říct, že vrtulník nepřistál na střeše vozu Škoda poprvé. V roce 2011 dosedl na plošinu na střeše modelu Škoda Yeti vrtulník v jednom z dílů populárního pořadu BBC Top Gear.

Mohlo by se vám líbit...