Klimatizace není jen ke chlazení, zajistí i čistý vzduch

Alergikům začíná každý rok na jaře nepříjemné období: od dubna kvůli prvnímu pylu slzí a kýchají. Tyto příznaky alergie mohou významně ovlivnit bezpečnost provozu, protože kýchnutí za volantem při jízdě rychlostí 50 km/h znamená, že zhruba 30 metrů ujedete poslepu. Prevencí je používání klimatizace s pylovým filtrem, jako je třeba Climatronic Air Care, používaný v mnoha vozech značky Škoda.

kvalitní klimatizace pomocí různých senzorů mimo jiné sleduje kvalitu vzduchu ve voze, rozpozná zvýšenou koncentraci pylů a polétavého prachu a automaticky proti nim zasáhne. Důležitým faktorem, ovlivňujícím čistotu vzduchu v interiéru jsou i kabinové filtry. Ty plní tři funkce současně: zachytávají drobné částice, mají antibakteriální účinek a jsou dokonce schopné absorbovat nepříjemné pachy. Optimálně se to ale daří pouze tehdy, pokud se kabinové filtry pravidelně mění, ideálně na jaře.

Podle výzkumu institutu European Academy of Allergy and Clinical Immunology (EAACI) z roku 2016 trpí více než 150 milionů osob v Evropské unii různými alergiemi. Pomocí účinných kabinových filtrů a inteligentních klimatizací, jako je Climatronic se systémem Air Care, zabrání vozy vstupu až 99 procent pylů a většiny drobných částic do interiéru vozů. Tím se zvyšuje bezpečnost jízdy pro alergiky a lidi s chronickými dýchacími problémy, i jízdní komfort všech členů posádky, zejména citlivých lidí a dětí – například ve městech s vysokou koncentrací polétavého prachu a v dalších regionech se špatným ovzduším.

Systém Air Care využívá čidla kvality vzduchu a čidla vlhkosti
Klimatizace Climatronic se systémem Air Care, která je pro novou generaci modelu Škoda Octavia a pro modely Karoq, Kodiaq a Superb k dispozici jako součást sériové nebo volitelné výbavy. Pokud systém detekuje silné znečištění vzduchu v interiéru, automaticky se aktivuje funkce vnitřní cirkulace: do vozu se tak zvenčí nedostane žádný další znečištěný vzduch a vzduch v interiéru se pročistí vnitřní cirkulací. Při tomto procesu vzduch opakovaně prochází kabinovým filtrem s aktivním uhlím, který je součástí systému Air Care. Ten zachytí nejen malé částice, ale má i antibakteriální účinek a do vozu nevpustí ani choroboplodné zárodky. Kromě toho absorbuje také nepříjemné pachy; v případě potřeby je i zde nápomocná funkce vnitřní cirkulace, například když se do vozu dostanou výpary ze směsi z ostřikovačů.

Použití tří různých kabinových filtrů
Škoda ve svých vozech používá tři různé kabinové filtry. Vedle varianty Economy, určené pro celou modelovou paletu, používá automobilka také pylové filtry s aktivním uhlím a pachové filtry, které vedle maximální filtrační účinnosti také absorbují bakterie a nepříjemné pachy.

„Jsem přesvědčený o tom, že našim zákazníkům dnes v případě kabinových filtrů nabízíme optimální paket, co se týká kvality vzduchu, filtračních schopností a ceny. Zachytí až 99 procent pylových zrnek a polétavých částic, což představuje významný příspěvek pro zdraví a pohodu posádky,“ říká Jan Hrnčíř, koordinátor vývoje klimatizace ve Škoda Auto.

Pravidelná výměna filtrů zajišťuje účinnost
Aby byla zaručena vysoká účinnost filtrace, je nutné kabinové filtry pravidelně měnit. Ideálním momentem pro výměnu filtru je jaro nebo počátek léta. Jednak mohou být filtry po mnoha zimních jízdách v dešti a sněhu napadeny plísní, jednak je systém na jaře s novým filtrem ideálně připraven na první pyly. Současně s výměnou filtru se nabízí také provedení kontroly funkce klimatizace, aby byla připravena na vysoké letní teploty.

Kabinové filtry jsou důležité i u ojetin
Také starší ojeté vozy vybavené jednoduššími ventilačními systémy a klimatizacemi jsou vybaveny kabinovými filtry. Zpravidla lze pořídit základní filtr, nebo jen o pár korun dražší a znatelně lepší filtr s aktivním uhlím. Výměna je u některých vozidel jednoduchá, u jiných vyžaduje určité znalosti a tak je lepší práci svěřit autoservisu. Ideální je, když je výměna kabinového filtru spojena s čištěním klimatizace a interiéru, což dokáže správně vybavený servis udělat účinně ozonem.

Správný filtr pro váš vůz můžete objednat třeba v našem partnerském eshopu www.KvalitniDily.cz – zde vám také s výběrem filtru poradí a zpravidla nabídnou filtry několika výrobců v různých cenových hladinách. Využít můžete také služeb partnerských servisů v Praze, Černošicích, nebo nového značkového servisu KvalitniDily.cz v Poděbradech. Zde vám filtr namontují, samozřejmostí je také možnost čištění vozu a jeho ventilačního okruhu ozonem. Případně firemních zákazníků lze dohodnout i montáž či čištění ozonem přímo v sídle společnosti. Více informací dostanete na e-mailu obchod@kvalitnidily.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.