Kia Stinger je nový Safety car pro německé motocyklové závody IDM 2019

Automobilka Kia podporuje hlavní německou motocyklovou závodní sérii, jejíž nová sezóna právě tento víkend začala na německém Lausitzringu.

Automobily toho mají s motocyklovými závody jen pramálo společného – s výjimkou bezpečnostních vozů (tzv. Safety car). Svojí premiéru jako oficiální Safety car nadcházejícího Mezinárodního německého šampionátu silničních motocyklů (IDM – Internationalen Deutschen Motorradmeisterschaft) si odbyl model Kia Stinger.

Pro korejskou automobilku je to další vstup do motoristického sportu, kde již dříve začala působit v rámci okruhových pohárových závodů. Ty byly vypisovány pro modely Picanto a Ceed. Právě okruhový značkový pohár Kia Lotos Cup – později Kia Lotos Race a nyní Kia Platinum Cup, který zavítal i na náš okruh v Mostě, je velice populární.

Důvodem je v rámci motoristického sportu dostupná technika a na dané finanční náklady dobrá kvalita seriálu, který se jezdí s vozy Kia Picanto Race o výkonu 100 koní. Jde tedy o ideální techniku především pro mladé jezdce, kteří tak mohou sbírat cenné zkušenosti. Úlohu Safety Caru zde plní Kia Ceed. Na mostecký okruh opět rychlá Picanta zavítají letos, v termínu 31. srpna až 1. září.

V současné době jde o jednu z opravdu mála cenově dostupných závodních sérií. Může bát tak příležitostí nejen pro mladé začínající jezdce, ale také pro závodníky, kterým chybějí finance na dražší techniku. Při počtu šesti závodů za sezonu, konaných výhradně v rámci středoevropského regionu, je jasné, že ani cestovní výdaje nebudou nijak horentní. Pro případně zájemce z ČR je výhodou i domácí závod v Mostě.

Závodní vůz Kia Picanto Race

Nasazení modelu Stinger na pozici Safety Caru je tedy jen další krok v rámci okruhového motoristického sportu. Sportovní fastback si se závodními dráhami tyká: vyladění podvozku, nastavení motoru a převodovky probíhalo převážně na náročném závodním okruhu Nürburgring v Německu.

Safety car pro IDM má pod kapotou tu nejvyšší dostupnou motorizaci, dvojitě přeplňovaný vidlicový šestiválec o objemu 3.3 T-GDI. Díky tomu jde o nejrychlejší sériově vyráběný model značky Kia, který dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za pouhé 5,5 sekundy (maximální rychlost vozu je 270 km/h).

Safety Car Kia Stinger

Značka Kia se tak stala partnerem IDM, který svou novou sezónu zahájil na německém okruhu Lausitzring již tento víkend. Do nejvýznamnější série německých motocyklových závodů patří mimo jiné i třídy Superbike 1000, Supersport 600, Superstock 600, Supersport 300 a Sidecar, které se budou konat na sedmi různých okruzích ve čtyřech různých zemích: Lausitzring (Německo, 17. – 19. května), Oschersleben (Německo, 6. – 9. června), Zolder (Belgie, 21. – 23. června), Schleiz (Německo, 26. – 28. července), Most (Česká republika, 9. – 11. srpna), Assen (Nizozemsko, 6. – 8. září) a Hockenheimring (Německo, 27. – 29. září).

Mohlo by se vám líbit...