Jaké potraviny jsou vhodné pro cestování autem?

Správné jídlo je důležité, pokud sedíte za volantem dlouhé hodiny. Věděli jste, že řízením se spálí 1000 až 1350 kilokalorií za den?

Prázdniny a dovolené jsou v plném proudu a mnoho lidí podniká dlouhé cesty automobilem. Pro zajištění hladkého průběhu je velmi důležité věnovat pozornost tomu, co jíte před zahájením jízdy i v jejím průběhu. Požití nevhodných potravin může způsobit ospalost, únavu, pocity úzkosti nebo poruchy trávení. To má pak negativní vliv na koncentraci řidiče, což výrazně zvyšuje riziko nehody. Slovy Dr. Mari Carmen Lópezové z lékařského střediska Seat Cars: „Nestačí si říci, že to za chvíli přejde. Musíte být zcela schopni vnímat a ovládat, cítit se co nejlépe. A k tomu přispěje i požití správného jídla“.

Kilokalorie za volantem
Řízení je aktivitou, při níž se spálí 1000 až 1350 kcal za den. Je tedy porovnatelné s odpočinkem. Řidič proto nepotřebuje přijímat velká množství jídla. Stačí 2000 až 2500 kcal za den. Ale nikdy byste neměli usedat za volant s prázdným žaludkem, protože byste mohli trpět nízkou hladinou cukru v krvi, což může nepříznivě ovlivnit pozornost.

Malé porce v pravidelných intervalech
Velké porce vedou k ospalosti, bolestem břicha, pálení žáhy a plynatosti. Všechny uvedené symptomy negativně ovlivňují schopnost soustředit se. Pokusy prokázaly, že například po obědě klesá výkonnost o 10%. Dr. Lópezová doporučuje dělat časté zastávky a jíst malé porce. Pokud to jde, po hlavním jídle se vydejte na patnáctiminutovou procházku, nebo si zdřímněte, abyste si vyčistili mysl.

Nevhodné potraviny
Smažená, kořeněná jídla a omáčky se mohou stát překážkou bezpečné jízdy. Za volantem je také nejlepší vyhnout se luštěninám. Vzhledem k tomu, že je řízení aktivitou, která nevyžaduje velký příjem kalorií, nedoporučuje se jíst příliš mnoho sacharidů, způsobujících nadýmání. Kromě toho jsou snadno stravitelné a velmi brzy byste cítili znovu hlad. Přestože jsou citrusy, cibule a rajčata zdravými potravinami, pokud jich sníte příliš mnoho, mohou způsobit reflux žaludečních kyselin. Čeká-li vás celodenní cestování automobilem, je vhodné se jim vyhnout.

H2O, nejdůležitější palivo
Podle studie, zveřejněné univerzitou Loughborough z Velké Británie a Evropským institutem pro hydrataci, se řidiči, kteří nejsou dostatečně hydratovaní, dopouštějí stejných chyb jako řidiči s 0,8 promile alkoholu v krvi, tedy jako by vypili 4 skleničky vína. Nejběžnějšími projevy jsou nechtěná vyjetí z jízdního pruhu, opožděné reflexy při brzdění a nebezpečná jízda po krajnici. Podle Dr. Lópezové může dehydratace vést k pocitům točení hlavy, zvracení a v nejextrémnějších případech dokonce ke ztrátě vědomí.

Z toho důvodu je zásadní pít, a to zejména za horkého počasí a při každém zastavení. Nejlepší je čistá voda, ale může být také smíchána s ovocnou šťávou nebo nealkoholickými nápoji. Co se týče kofeinu, Dr. Lópezová zdůrazňuje, že dva šálky kávy nebo čaje během dne vás sice mohou pomoci udržet ve střehu, ale mohou také způsobit neklid. Pití energetických nápojů za jízdy je podle ní naprosto nevhodné.

Můžete jíst nebo pít za jízdy?
Pravidla silničního provozu ve většině evropských zemích to výslovně nezakazují. Obě činnosti však mohou rozptylovat pozornost řidiče a omezovat volnost pohybu. Studie univerzity v Leedsu (Velká Británie) došla k závěru, že reakční doba řidiče, který jí za volantem, se prodlužuje o 44%. Například ve Španělsku může být řidiči, který jedl nebo pil během řízení, udělena pokuta 200 eur. Ve Velké Británii hrozí pokuta 100 liber a odečtení tří bodů. Proto by měla být ke svačině a doplnění tekutin používána odpočívadla. Samotné zastavení a opuštění vozu navíc pozitivně přispívá k boji s únavou za volantem.

Jednoduché menu pro řidiče podle Dr. Lópezové

Snídaně: dva plátky toastového chleba s vařenou šunkou nebo sýrem, ovoce, káva nebo čaj.

Svačina: vegetariánský sendvič a voda

Oběd: salát, grilované nebo pečené maso či ryba, ovoce, voda a káva nebo čaj.

Svačina: ovoce, jogurt a voda.

„Toto menu dodá potřebné živiny a je dostatečně lehké, aby nezpůsobilo vážné zažívací a žaludeční potíže,“ vysvětluje Dr. Mari Carmen Lópezová z lékařského střediska Seat Cars.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.