Honda e: malý elektromobil si chce podmanit Evropu

Na autosalonu ve Frankfurtu představila japonská automobilka Honda nový městský elektromobil. Malý, ale moderní vůz bude nabízen ve dvou výkonových variantách.

Elektromobil Honda e zaujme již na první pohled a to nejen díky neotřelému designu, ale také díky použití zpětných kamer namísto klasických zrcátek a „vyskakovycích“ klik dveří. Svým dojezdem vůz stač na městský a příměstský provoz, pro cesty na delší vzdálenosti se už tolik nehodí.

Roztomilý design Hondy e ukrývá vyspělé technologie, což odhalíte pouhým pohledem. Místo zpětných zrcátek vůz používá kamery promítající obraz na dvě šestipalcové obrazovky uvnitř vozu. Interiéru pak dominuje digitální palubní deska, která je roztažena přes celou šířku automobilu a sestává z pětice displejů. Největší plochu zde zabírají dva dotykové LCD displeje o velikosti 12,3 palce, sloužící jako hlavní obrazovky informačního a zábavního systému.

Služby a aplikace lze ale ovládat také pomocí hlasového asistenta , kterého aktivujete slovy „OK, Honda“. Následně už lze položit otázku nebo vydat pokyn. Vyspělost této technologie podtrhuje fakt, že vůz pomocí tzv. strojového učení zvyšuje schopnost porozumět hlasu dané osoby a na základě toho zlepšuje své reakce. Využít ale jde také mobilní telefon s aplikací „My Honda+“ a to například ke sledování polohy automobilu nebo jeho zamčení či odemčení.

Elektromobil Honda e se bude dodávat ve dvou výkonových verzích. Základní nabídne výkon 100 kW (136 k), silnější provedení pak disponuje výkonem 113 kW (154 k) a točivým momentem 315 Nm. Elektromotor přitom roztáčí kola zadní nápravy a vůz rozjede z klidu na rychlost 100 km/h za 8 sekund. Akumulátor o kapacitě 35,5 kWh umožňuje dojezd až 220 kilometrů na jedno nabití. Rychlonabíjením lze doplnit jeho kapacitu na 80% za 3o minut.

Na trh má novinka dorazit příští rok. Otázkou ale stále zůstává její cena, kterou zatím japonská značka nezveřejnila.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.