Formule 3: Imolu ovládl český pilot!

Závodní víkend F3 v italské Imole 22.-24. dubna čítal dva závody, v obou ukázal své kvality český pilot Roman Staněk. Hlavní závod dokonce vyhrál a dosáhl tak na své premiérové vítězství v F3.

Kvalifikaci na okruhu Autodromo Enzo e Dino Ferrari v italksé Imole ovládl Maloney z italské stáje Trident. Jeho týmový kolega, český pilot Roman Staněk byl druhý. V sobotním závodu se ale ani jeden z nich na stupně vítězů neprobojoval. Blíže k tomu měl český jezdec, který nakonec dokončil sprint na 4. místě.

Vítězství patřilo Francu Colapintovi ze stáje Van Amersfoort Racing. Druhé místo bral Martins z týmu ART Grand Prix a třetí dojel Crawford z PREMA Racing. To se už ale pozornost všech soustředila na nedělní hlavní závod. To ještě nikdo netušil, jaké drama nás čeká.

Nedělní závod byl sice poznamenán několika výjezdy Safety Caru, české fanoušky ale musel nadchnout závěr okořeněný bojem českého pilota o první příčku. Dramatický byl ale už samotný start, kdy se na rošt postavilo i několik jezdců na mokrých gumách, protože na trati bylo dešti místy dost vody. Staněk patřil k těm, co od počátku vsadili na suché obutí, což se nakonec ukázalo jako klíčové. Formule 3 totiž nemá povinnou zastávku v boxech.

Nicméně úvod závodu patřil jednoznačně jezdcům na pneumatikách do mokra, kteří na rozdíl od ostatních vládli jistotou a jejich monoposty gripem. To se ale velice rychle změnilo, jak trať v ideální stopě začala osychat. Několik dramatických momentů a střetů znamenalo výjezd Safety Caru, přesto je pilotům na mokrých gumách nepodařilo přezout a nepropadnout se přitom startovním polem – na zastávkách v boxech byla velice znát absence tréninku rychlého přezutí u mechaniků, což je dáno již zmiňovaným faktem, že boxy v F3 nejsou povinné.

Staněk do závodu startoval ze 2. pozice, díky skvělé kvalifikaci. Jak se situace na trati měnila, do čela závodu se dostal Oliver Bearman a vypracoval si náskok. Staněk jej ale později začas stahovat. Ještě 4 kola před cílem závodu vypsaného na 24 kol byl druhý, ale svému soupeři se rychle blížil. Nakonec začal útočit a v samotném závěru závodu se ujal vedení, které se mu dařilo navyšovat a udržet až do cíle.

Osmnáctiletý český pilot ze stáje Trident tak dosáhl na své premiérové vítězství. Druhé místo vybojoval Crawford z PREMA Racing a třetí dojel Hadjar ze stáje Hitech Grand Prix. Další závod nás čeká 20.-22. května v Barceloně.