Formentor: okno do budoucnosti značky Cupra

Značka Cupra odhalila u příležitosti svého prvního výročí koncepční vůz Cupra Formentor, své dosud nejdynamičtější a nejpřitažlivější vozidlo. Výstavní premiéra jej čeká již za pár dní na autosalonu v Ženevě.

Prodeje značky Cupra dosáhly v roce 2018 celkem 14 400 vozů. Nyní značka plánuje zvýšit prodeje na dvojnásobek během příštích tří až pěti let. K realizaci těchto plánů přispěje představení modelu Formentor. Wayne Griffiths, předseda představenstva značky Cupra, zdůraznil, že „současný úspěch značky zřetelně reprezentuje její oblíbenost na trhu“. Griffiths také uvedl: „Přijetí značky Cupra zákazníky překonává všechna naše očekávání a chceme i nadále upevňovat postavení této speciální značky, která oslovuje nejnáročnější automobilové nadšence. Nyní nastal čas sešlápnout pedál plynu až na podlahu.“

Cupra Formentor je oknem do budoucnosti této značky. Vůz svým designem okamžitě zaujme pozornost a řidiči i cestujícím poskytne ve svém interiéru útulné prostředí. Díky nejmodernější konstrukci a vyspělému pohonnému ústrojí nabízí také podmanivé výkony. Nevšední vozidlo kombinuje přednosti sportovního vozu s vlastnostmi SUV, a míří tak do segmentu crossoverů (CUV), u něhož se očekává mimořádný růst. Formentor ztělesňuje ambice, expresivní charakter a inspiraci, tvořící podstatu značky Cupra.

Nepřehlédnutelný design
Cupra Formentor je koncepčním vozem z jehož designu vyzařují emoce i jízdní schopnosti. Svou stavbou karoserie navíc vyvolává dojem vysoké bezpečnosti, čímž jistě dokáže oslovit široké publikum. Nižší vnější výška konceptu umocňuje jeho sportovního ducha. K dynamickým proporcím přispívá rovněž vizuálně zvýrazněná záď vozidla a současně i záměrně dlouhá kapota motoru.

„Nejvýraznější aspekty designu koncepčního vozu Cupra Formentor spočívají v kráse jeho proporcí, síle jeho linií, ušlechtilosti ploch a impozantním barevném konceptu. Jsem přesvědčen o tom, že vyvolává čistou touhu,“ řekl šéfdesignér Alejandro Mesonero-Romanos.

Dvoubarevná karoserie připomíná robustní terénní vozidla, ale v designu koncepčního modelu Formentor nalézají uplatnění také estetické prvky, které siluetu vozidla vizuálně odlehčují. Cupra Formentor tak na rozdíl od robustního, drsného vzhledu tradičních SUV sází na ladný design, který významně zvyšuje přitažlivost exteriéru.

Z hlediska designu však není zajímavá jen příď nebo boční linie karoserie. Osobitý vzhled zádě totiž posiluje nepřerušovaný pás zadních svítilen, který tak ještě zvýrazňuje šířku automobilu. Celkový design zanechává ještě intenzivnější dojem díky exkluzivnímu laku karoserie v matném odstínu modrá Petrol.

Interiér s nádechem sportovna i komfortu
S expresivním vnějším designem koncepčního vozu ladí kvalitně zpracovaný interiér, který se vyznačuje moderní a sportovní atmosférou. S otevřením dveří se rozsvítí uvítací osvětlení, celkový dojem z interiéru pak umocňuje sportovněji tvarovaný tříramenný volant se zploštělou spodní stranou věnce ve spojení s anatomickými sedadly, čalouněnými kůží.

Horizontální linie palubní desky prochází napříč interiérem mezi dveřmi na obou stranách, čímž maximalizuje dojem z šířky prostoru pro cestující. K prémiové atmosféře v interiéru přispívají tmavě chromované a černé ozdobné prvky s výrazně lesklou povrchovou úpravou. Sportovní anatomická sedadla s panely z uhlíkového kompozitu na zadní části opěradel naznačují výkonový potenciál vozu, jehož řidič sedí v nižší, ergonomičtější poloze.

Vyspělá technika je ústředním prvkem interiéru. Digitální panel přístrojů poskytuje řidiči snadno čitelným způsobem veškeré nezbytné provozní informace. Navigační systém s 10“ displejem, vyčnívajícím z přístrojové desky, je pro cestující téměř nevyčerpatelným zdrojem funkčnosti a konektivity.

Hybridní pohon
Koncepční vůz Cupra Formentor je poháněn vysokovýkonným hybridním systémem s možností vnějšího nabíjení. Jeho konstrukce vyhovuje současným měřítkům z hlediska výkonu i hospodárnosti a představuje první krok v elektrifikaci značky. Kombinace vyspělého vysokovýkonného zážehového motoru a elektromotoru s vysokým točivým momentem umožňuje koncepčnímu vozu překonávat očekávání řidiče.

Hybridní systém, jehož součástí je také dvouspojková převodovka DSG, poskytuje nejvyšší výkon 180 kW (245 koní). Inteligentní nastavení podvozku s adaptivními tlumiči DCC, progresivním řízením a uzávěrkou diferenciálu má zaručit vynikající jízdní vlastnosti bez ohledu na provozní podmínky nebo styl jízdy.

Automobil nabízí vysokou úroveň jízdní dynamiky, ale kombinace elektromotoru a spalovacího motoru umožňuje také snížit celkovou spotřebu paliva i produkci emisí. V režimu výhradně elektrického pohonu ujede Cupra Formentor až 50 km v novém jízdním cyklu WLTP (ekvivalentem je dojezd 70 km v jízdním cyklu EU). Veřejnost poprvé spatří koncepční vůz Cupra Formentor při jeho světové výstavní premiéře na letošním autosalonu v Ženevě.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.