Finská rallye: legendární šotolinová soutěž s bezpočtem skoků

Již zítra odstartuje Finská rallye, další kolo světového šampionátu. Chybět nebudou speciály WRC, ani vozy R5, včetně továrních škodovek.

Neste Rally Finland nabídne 23 rychlostních zkoušek o celkové délce 307 kilometrů, které se pojedou převážně na rychlém a hladkém šotolinovém povrchu. Mezi specifika Finské rallye patří bezpočet skoků a také pasáže připomínající svým profilem horskou dráhu.

Skoky ale nejsou jediné, čím je tato soutěž speciální. Závodí se zde totiž v opravdu vysokých rychlostech a vzhledem k tomu, že se jezdí po šotolině, je tato rallye pro diváky mimořádně atraktivní. Z důvodu vysokých rychlostí se finské kolo mistrovství světa často neoficiálně nazývá „Finská šotolinová Velká cena“.

Rallye začne ve čtvrtek večer super speciální zkouškou v blízkosti servisní zóny v ulicích města Jyväskylä, v pátek bude na posádky čekat deset rychlostních zkoušek s celkovou délkou přibližně 126 kilometrů. Nejdelším dnem soutěže bude sobota s osmi speciálními zkouškami o celkové délce téměř 133 kilometrů.

Stejně jako v minulém roce se bude v neděli rozhodovat na závěrečných čtyřech rychlostních zkouškách. Vítězové vystoupí na stupně vítězů v Jyväskylä kolem 16. hodiny místního času. To už budeme znát nejrychlejší posádky v rámci WRC, WRC2 i WRC2 Pro.

Věděli jste, že…
…místní rallye se zde poprvé konala v roce 1951 pod jménem „Jyväskilän Suurajot“?

…mezi roky 1959 a 1996 se jmenovala „Rally tisíce jezer“, poté dostala jméno Finská rallye (Rally Finland) a dnes má před jménem ještě jméno hlavního sponzora, společnosti Neste?

…v roce 1973 byla „Rally tisíce jezer“ přidána do tehdy nového mistrovství světa?

…nejdelší skok zde zaznamenal v roce 1975 tehdejší rallycrossový jezdec Jusso Kynsiletho, jedoucí s legendárním britským motoristickým novinářem Martinem Holmesem na sedadle navigátora? Měřil 72 metrů, ale bohužel v místě dopadu již nebyla silnice, a tak se čtyřikrát přetočili přes střechu.

…závěrečná, jedenáct kilometrů dlouhá Power Stage „Ruuhimäki“ bude podle slov organizátorů zakončena letem do cíle po takzvaném monster skoku?

…finští piloti zvítězili na domácích tratích v 55 případech z celkem 68 uskutečněných ročníků?

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.