Dopravní špička bezpečně a bez stresu

Moderní jízdní asistenty umějí usnadnit řidiči práci v hustém městském a příměstském provozu, přesto zůstává právě řidič tím nejdůležitějším bezpečnostním prvkem ve voze. Asistenty mohou řadu situací usnadnit, ale nejsou všemocní, což si dnes bohužel řada motoristů vůbec neuvědomuje. Avšak kdo se s nimi naučí pracovat a přitom stále bude mít situaci pevně ve svých rukou, může z jejich přítomnosti ve voze těžit.

Jako při každé cestě autem, i při cestě do práce hraje důležitou roli plánování. To může znít v souvislosti s faktem, že máte být v zaměstnání v přesně daný čas, trochu zvláštně. Jenže i když musíte být v práci na osmou, neznamená to, že si cestu nemůžete naplánovat.

„Snažte se vyhnout nejexponovanějším časům, kdy je provoz největší. Poznejte svou trasu. Někdy stačí, když vyjedete o půl hodiny dříve, nebo o půl hodiny později – a rázem je provoz mnohem plynulejší,“ říká Karel Mulač, vedoucí týmu Výzkumu dopravní bezpečnosti ze Škoda Auto. A dodává, že je do tohoto plánování vhodné zahrnout i roční období: „Ranní škrábání zamrzlých oken vozu vás může zdržet a spěchat na náledí se už mnohokrát nevyplatilo,“ říká.

Asistent pohlídá, ale bez vás to nepůjde
Pokud se přece jen musíte vydat do hustého provozu v ranní či odpolední špičce, i na rutinní trase se pozorně věnujte řízení. To je nejdůležitější bezpečnostní rada. Dál už stačí osvojit si dobré řidičské návyky. „K těm základním patří dodržování bezpečné vzdálenosti, ať už jedete po městském dálničním okruhu nebo popojíždíte v zácpě ucpaným centrem města,“ říká Mulač.

Bezpečná vzdálenost vám dá čas zareagovat na případnou nečekanou událost. „Při jízdě platí odstup dvou sekund za dobré viditelnosti, čtyř za horší,“ radí Mulač. Nespoléhejte přitom jen na adaptivní tempomat, i když ten je velikým pomocníkem při udržování bezpečného odstupu.

I při rutinní a často pomalé jízdě v hustém provozu dobře sledujte, co se děje okolo vás a především před vozem. Nesoustřeďte se jen na auto před sebou, snažte se získat přehled o dopravní situaci dál vpředu. „Dobrý přehled vám umožní rozjíždět se včas, vyhnout se překážce a lépe se zapojit do celého dopravního proudu,“ říká Mulač. S bezpečným odstupem a vlastním přehledem o situaci pak nebudou muset zasahovat asistenti jako Front Assist nebo City Emergency Brake, kteří pomáhají zabránit kolizím s vozy před vámi nebo s chodci, které přehlédnete.

Žádná překvapení
V provozu se chovejte předvídatelně. Tato rada platí vždy, ale v hustém provozu je dvojnásob důležitá. Sledujte tedy situaci ve zpětných zrcátkách, nebudete tak často potřebovat varování od dalšího asistenta, který umí upozornit na vozidlo ve vedlejším jízdním pruhu – třeba když jej máte ve slepém úhlu.

Včas a správně používejte ukazatele změny směru jízdy. „Při odbočování například platí rada, že nejprve dáte znamení o změně směru jízdy, pak teprve začínáte brzdit k odbočení,“ připomíná Mulač dobrý zvyk, na který mnozí řidič zapomínají. Se svými manévry, které souvisí třeba s puštěnou směrovkou, ovšem neotálejte: případné přílišné vyčkávání, třeba při změně jízdního pruhu, ostatní řidiče mate, vytváří nejistotu a zhoršuje plynulost provozu.

Očekávejte neočekávatelné
Pamatujte také, že i když se chováte v provozu správně, neznamená to, že jste v bezpečí a že se stejně chovají ostatní. Jezděte tedy defenzivně, pozorujte, předvídejte. „Když si osvojíte dobré řidičské návyky, snáze si všimnete řidičů, kteří je nedodržují, a budete připraveni lépe reagovat na jejich někdy nevyzpytatelné kroky,“ říká Karel Mulač. „Očekávejte neočekávatelné,“ zní další zásadní rada.

Za každou cenu se snažte být za volantem klidní a soustředění. „Jakákoli chvilka nepozornosti nestojí za případné následky,“ dodává Mulač. Nenechte se rozptýlit mobilním telefonem, dětmi na zadním sedadle ani nepříjemným hovorem od šéfa. „Někdy se to snáz řekne, než udělá. Nicméně řidič, který si je neustále vědom toho, že se má soustředit, lépe odolá podnětům, které jeho pozornost odpoutávají,“ podotýká odborník na bezpečnou jízdu.

Takové uvědomění vám v důsledku umožní řídit plynuleji a bezpečněji, celý proces vám přejde do krve a jízda bude klidnější, což v důsledku znamená další posun v bezpečnosti. Takže až příště vyrazíte do dopravní špičky, soustřeďte se na řízení, ostatní starosti hoďte za hlavu a zlepšujte s každým kilometrem své řidičské návyky. Pomůžete tím nejen sobě, ale i ostatním účastníkům provozu.

Co vám ještě může pomoci
Dobrým pomocníkem může být i navigace, která umí pracovat s aktuálními dopravními informacemi. Řada z nás ji má ve svém mobilním telefonu. Dokáže totiž upozornit na dopravní kolony či nenadálé události k nim vedoucí, jako jsou dopravní nehody. Pak navigace navrhne objízdnou trasu, což nakonec ušetří drahocenný čas.

Pomoci ale může i zapnuté rádio s dopravním zpravodajstvím. Snad v každém regionu si dokážete najít takové, které dopravě zejména v době špičky věnuje zvýšenou pozornost. V každém případě v době dopravní špičky výrazně roste riziko nehod, které pak cestu komplikují. Proto pokud nechcete přijet do cíle pozdě, určitě vyjeďte alespoň s malou rezervou.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.