Cupra vstupuje do mistrovství Extreme E

Značka Cupra přizpůsobuje své zaměření na motoristický sport a jako hlavní partner týmu ABT Sportsline vstupuje do závodního seriálu Extreme E, který je vypsán pro elektromobily. Již dříve oznámil účast v této sérii kalifornský Fisker. Cupra v mistrovství Extreme E uplatní své zkušenosti z motoristického sportu v kombinaci s novým přístupem k elektrifikovaným závodům.

Terénní závody Extreme E pro elektricky poháněná SUV se v roce 2021 uskuteční v nejextrémnějších a nejodlehlejších lokalitách na celém světě. Jednotlivé podniky první sezony přivedou účastníky do různých prostředí od arktického přes poušť, deštný prales a ledovec až po přímořskou oblast. Organizátoři přitom vybírají lokality, které již byly zničeny nebo ovlivněny změnou klimatu.

„Cupra a Extreme E sdílejí stejný postoj vyzývatele a touhu dokázat, že elektrifikace a sport se k sobě perfektně hodí. Tento druh partnerství podporuje naši cestu k elektrifikaci. V jejím rámci budeme od začátku roku 2021 nabízet 2 externě nabíjitelné hybridní modely, které ve druhé polovině příštího roku doplní náš první elektromobil Cupra el-Born,“ řekl Wayne Griffiths, předseda představenstva společnosti Seat a značky Cupra.

Vstup Cupry do Extreme E není až takovým překvapením. Tato značka již dříve představila Cupra e-Racer, závodní cestovní elektromobil poháněný čtyřmi elektromotory s celkovým nejvyšším výkonem 500 kW (680 koní) a maximálním točivým momentem 960 Nm. Napájení elektromotorů zajišťuje kapalinou chlazená sada akumulátorů o kapacitě 65 kWh.

Značka Cupra získala v rámci tohoto projektu důležité zkušenosti a znalosti, které využívá na své cestě k elektrifikaci. To platí i pro sériově vyráběné osobní vozy. Již nabízený hybridní model Cupra Leon s možností vnějšího nabíjení bude na začátku roku 2021 doplněn modelem Cupra Formentor se stejným druhem pohonu. Hybridní Formentor bude k dispozici ve dvou různých variantách. Ve druhé polovině příštího roku se u prodejců objeví elektromobil Cupra el-Born.

Extreme E ukáže zvrácenost této doby
Značka Cupra se spojila se závodním týmem ABT Sportsline jako jeho hlavní partner a přispěje týmem inženýrů a jezdců. Sportovní pravidla mistrovství Extreme E vyžadují rovné zastoupení obou pohlaví – zvrácenost této doby zde evidentně dosahuje maximálních rozměrů: závodit mají vozy bez adrenalinového zvuku motoru a jejich jezdci nebudou vybíráni podle umu, ale podle pohlaví.

Týmy tedy musejí nasazovat jednoho jezdce a jednu jezdkyni. Jako první oficiální jezdec týmu byl potvrzen Mattias Ekström, e-ambasador značky Cupra a mistr světa v rallyecrossu a DTM.
„Extreme E je kombinací dálkové automobilové soutěže a rallyecrossu. Účastníci pojedou ve velmi rozmanitých prostředích po trasách vytyčených pomocí GPS,” řekl Ekström.

„Tento sportovní formát je velmi slibný pro vývoj elektromobilů, protože poskytuje cenná data, která umožní optimalizovat osobní elektromobily například v oblastech softwaru a rekuperace.“ Cupra chce využít získané know-how při vývoji svých budoucích vozidel v mnoha oblastech od jízdních vlastností přes výkonovou charakteristiku až po nastavení podvozku a řízení.

Start první sezony mistrovství Extreme E s pěti podniky je naplánován na začátek roku 2021. Globální seriál využije mezinárodní zábavní platformu k propagaci elektrifikace, trvalé udržitelnosti a rovnosti. To zní už jako dobré vymývání mozků podle not Evropské unie. Není účast v takovém seriálu spíš ostudou?

Více si můžete o Extreme E přečíst ZDE

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.