České firmy nevyhledávají alternativní pohony

Zatímco v ČR se nějaký vůz na alternativní palivo nachází ve čtyřech procentech flotil, v Evropě je to ve 21 procentech. V používání hybridních vozů, plug-in hybridů a elektromobilů jsou čísla zhruba poloviční. Vyplývá to z průzkumu Arval Mobility.

Hybridní vozy jsou zastoupené zhruba ve třech procentech flotil a elektromobily ve dvou procentech. V Evropě je to 14 respektive 12 procent. Podle očekávání využívají alternativy častěji velké firmy, v ČR alespoň jedno takové vozidlo má 8 procent firem s 500 a více zaměstnanci, v Evropě dokonce 42 procent firem.

Zemí s nejvyšším podílem autoparků obsahujících alespoň jeden vůz na alternativní pohon je Nizozemsko (44 procent), následované Velkou Británií (34 procent) a Francií (28 procent). Nejčastější hybridní značkou ve firmách je Toyota, což je jasně dáno dlouholetou produkcí těchto vozidel u Toyoty.

O budoucím využití alternativních pohonů uvažuje v České republice šest procent firem, které takové vozidlo zatím nepoužívají, v jiných evropských zemích je to 19 procent. Obecně jsou ve flotilách stále nejoblíbenější diesely s nadpolovičním podílem. Jejich zastoupení je v Česku ochotno snížit 16 procent firem, v Evropě 34 procent podniků.

Z výše uvedeného plyne, že české firmy při sestavování svých vozových parků většinou zohledňují všechny aspekty a nenechávají sebou tolik manipulovat. Vysoké pořizovací ceny elektromobilů a hybridů, ekologická zátěž v podobě jejich akumulátorů, jejichž životnost není neomezená, mizerná dostupnost nabíjecích stanic pro elektromobily či neekologická výroba elektrické energie, to jsou skutečnosti, které výrobci těchto vozidel a politici nějak zapomínají zmiňovat. Je příjemné vidět, že i přes silně manipulativní mediální masáž ještě existují lidé, kteří umějí počítat.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.