Ceny ojetin v červenci konečně klesly

Český sekundární automobilový trh zaznamenal v červenci letošního roku první významnější pokles cen ojetých automobilů za více než rok. Oproti červnu minulý měsíc poklesla mediánová cena ojetin o devět tisíc korun na současných 181 000 korun.

Ke snížení cen ojetých vozů v minulém měsíci došlo i přesto, že jejich nabídka byla oproti předchozímu měsíci menší a na českém trhu bylo na prodej 92 116 ojetin, což je o 6580 méně, než před měsícem. Střední hodnotu ceny v uplynulém měsíci ovlivnily i výrazné slevy českých autobazarů. Vyplývá to z analýzy trhu, kterou pravidelně provádí společnost AURES Holdings, provozovatel sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna.

„Naše predikce cenové stagnace a případného poklesu cen ojetin se potvrdily. Na celkové hodnocení je sice ještě brzy, protože teprve se začátkem druhé letošní hlavní sezóny v září uvidíme, zda šlo pouze o výkyv spojený s létem a dovolenými, nebo nastupující trend. Každopádně klesající ceny trhu ojetých vozů rozhodně prospějí. Domácnosti jsou již tak silně zatíženy například růstem nákladů na energie, paliva nebo potraviny a pokles cen vozů jim usnadní rozhodování, zda svůj vozový park obmění,“ říká Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna v České republice.

Mezi TOP10 modely na českém trhu výrazně zlevnil například Volkswagen Touran, kde medián ceny klesl o 14 500 korun na 179 000 Kč, nebo BMW řady 5, kde střední hodnota ceny klesla dokonce o 25 500 korun na aktuálních 185 000. U nejžádanějších škodovek cena zůstala víceméně stejná, meziměsíční rozdíl byl v řádu stokorun.

Nejčastěji nabízeným modelem ojetého vozu na českém trhu byla v červenci Škoda Octavia se 7938 nabízenými kusy ze všech generací. Následovala Škoda Fabia (5825 aut), třetí místo obsadil Volkswagen Golf (3024 aut). V první pětce se umístily ještě Škoda Superb (2612) a Volkswagen Passat (2560).

Střední hodnota stáří v červenci stoupla oproti červnovým 10,5 roku na současných 10,8 roku. Tachometr nabízených aut nejčastěji ukazoval také meziměsíčně vyšší hodnotu, a to 155 060 km. Český vozový park tak v poslední době začal opět stárnout a na trhu nabízené vozy mají více najeto, než mívaly v posledních letech. V nabídce bylo v červenci 694 vozů s hybridním pohonem, což je o 160 méně než před měsícem a 277 čistých elektromobilů, meziměsíčně o 110 méně.

Zde je na místě zmínit, že zájem českých motoristů o cenově dostupnější elektromobily neopadá. Zvýšenému zájmu se těší zejména elektrická auta v ceně do půl milionu korun, přičemž nabídka začíná přibližně na čtvrt milionu. Enormní zájem je o tyto vozy v ceně do 400 000 Kč, kam patří třeba Volkswagen e-up, Renault Zoe, občas se v této ceně objeví i Volkswagen e-Golf. V kategorii nad půl milionu korun pak najdeme žádané BMW i3, jehož ceny začínají těsně nad půlmilionovou hranicí.

Mohlo by se vám líbit...