Barometr trhu ojetin: velcí obchodníci naskladňují čtyřkolky

S koncem září výrazně ubývá hezkých dnů a to se velice brzo začne projevovat na náladách zájemců o ojetiny. Ti s blížící se zimou vyhledávají vozy s pohonem všech kol více, než kdykoli jindy v roce. Velké autobazary se proto již nyní snaží vykoupit co nejvíce SUV, ale i menších aut s pohonem všech kol.

Konec prázdnin se na českém trhu s ojetými automobily tradičně vyznačuje určitým rozšířením nabídky o vozy těch majitelů, kteří se je rozhodli po absolvování dovolené vyměnit. Možná někteří z nich sáhnou po vozidlu s pohonem všech kol, o něž s příchodem chladnějších dnů začíná stoupat zájem. Nejvíce je to vidět u stále rostoucího segmentu SUV, ale ani praktickém kombíky nezůstávají stranou.

Mezi zánovními ojetinami se „es-ú-véčka“ již těší z druhého místa v porovnání prodejů dle karosářských verzí, když více se prodávají pouze hatchbacky. Ty jsou z pravidla cenově dostupnější a také je v této karosářské verzi větší paleta modelů na trhu, což jim dává jistou výhodu. Nicméně SUV odsunuly na třetí příčku kombi a zde se ukazuje, že právě tuto karosářskou verzi začínají v rodinách nahrazovat. Přitom vůbec není pravidlem, že by motoristé u SUV vyžadovali pohon 4×4.

V případě starších ojetin hraje větší úlohu cenová dostupnost, a proto jsou zde většinou levnější kombíky stále žádanější. Před blížící se zimou roste zájem zejména o ty s pohonem všech kol, přitom řešení pohonu 4×4 nehraje roli. Na své si ale nyní přijdou zájemci prakticky o jakýkoli ojetý automobil. V nabídce trhu ojetin se nyní objevují i ta vozidla, co původním vlastníkům posloužila v době dovolených a nyní jdou dál do světa.

Nyní je ještě situace příznivá, ale ve druhé polovině října lze předpokládat pozvolný růst cen automobilů s pohonem všech kol, což bude jen přirozená reakce trhu na zvyšující se poptávku. Vyloučit nelze ani nárůst cen ostatních ojetin, který jsme mohli loni pozorovat třeba v sousedním Německu, kde se na jaře na svou původní cenovou úroveň vrátily jen některé vozy.

Na ceny ojetin budou mít v příštím roce zásadní vliv ceny a dostupnost nových vozidel se spalovacími motory – automobilky zavádějící produkci elektromobilů totiž již dříve avizovaly, že budou vozidla se spalovacími motory zdražovat. To může znamenat zvýšený zájem o zánovní ojeté vozy a spustit dominový efekt. Na tuto skutečnost již v minulosti upozorňoval třeba i náš největší prodejce AAA AUTO. Samozřejmě u kategorie levných ojetin by se nárůst cen neprojevil tolik jako u dražších vozů, přesto může některé zájemce o ojetý automobil překvapit.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.