Barometr trhu ojetin: některé modely budete hledat obtížněji

Současná situace na trhu s ojetými automobily se razantně liší od stejného období loňského roku. Pandemie koronaviru změnila chování motoristů, což se promítá do nabídky ojetin.

Přestože léto bylo obdobím určité stabilizace trhu, některé změny nastartované v první polovině roku protikoronavirovými opatřeními prostě již nejde zastavit. Určité ztenčení nabídky tak prodělal zejména segment zánovních ojetých vozů, kde se odráží pozastavení výroby z března a dubna. Zde je nutno dodat, že zdaleka ne všechny automobilky nyní vyrábějí na plno – zejména ve Francii produkce citelně vázne, což je dáno přístupem tamní vlády, která nežene lidi do práce. Francouzi, známá to netáhla, toho samozřejmě využívají, zatímco Evropská unie schvaluje dotace, z nichž bude čerpat i francouzská ekonomika.

To jsme ale trochu odbočili, vraťme se tedy na český trh ojetin. Zde se v určité míře projevuje nejistota některých motoristů. Ti s ohledem na nejistý vývoj situace odkládají výměnu vozu za mladší, a proto ani své automobily neprodávají. Na trhu tak lze pozorovat horší dostupnost některých vozidel a určitý celkový úbytek kvalitních ojetin. Právě tyto vozy si jejich majitelé nyní ponechávají déle, zatímco automobily, které považují již za problémové, se na trh dostanou.

Zájemce o ojetý vůz má tedy složitější situaci. Trochu si jí může usnadnit, pokud bude vybírat u velkého obchodníka, kde lze ještě předpokládat nějakou zásobu. Určitou stabilitu v tomto ohledu vykazují pouze méně časté značky vozidel, jejichž nabídka je dlouhodobě stabilní. Tento fakt potvrzuje i analýza trhu našeho největšího obchodníka s ojetými automobily AAA AUTO. Podle tiskové zprávy AAA AUTO jde například o značky vozů Jaguar, Chrysler nebo třeba Saab.

V nejbližších měsících bohužel nelze čekat nějaké pozitivní změny. Dokud budou v platnosti současná nebo i tvrdší opatření proti šíření koronaviru Covid-19, motoristé budou opatrnější a řada z nich obměnu vozu odloží.

Mohlo by se vám líbit...