Barometr trhu ojetin: na podzim lze předpokládat růst cen

Přes léto se trhu ojetých vozů velmi dařilo. Prodeje rostly ve všech kategoriích, včetně SUV, která už dávno nejsou v kurzu jen v zimním období. Na podzim ale může dojít k růstu cen.

Léto je téměř u konce a prodejci ojetých vozů vesměs hlásí rekordní prodeje. Přitom začátek září bývá časem těch, co se rozhodnou vyměnit automobil po návratu z dovolené. Lze tedy předpokládat, že se obchody budou i nadále hýbat.

Letošní léto se nijak negativně neprojevilo ani na prodejích SUV, která již nejsou považována za „zimní“ automobily. „Dnešní SUV, mezi kterými hrají prim například Škoda Yeti, Karoq a Kodiaq, Hyundai Tucson a ix35, Volkswagen Tiguan, Kia Sportage nebo Toyota RAV4, jsou daleko civilnějšími vozy než dříve. Mají prostorné a variabilní interiéry, některé mohou mít i sedm sedaček, pohon všech čtyř kol u nich není povinný a jízdními vlastnostmi a pořizovacími i provozními náklady jsou nadostřel běžným kombíkům. Není proto divu, že stylová SUV, se kterými se dá sjet ze silnice třeba na louku či lesní cestu a snadno zdolávat obrubníky v městské džungli, jsou čím dál oblíbenější. Přitom jsou použitelná nejen v zimě, ale i v létě, kdy prakticky rozdrtila dříve velmi oblíbenou kategorii MPV,“ vysvětluje Jindřich Topol, manažer výkupu AAA AUTO.

„Nejnovějším trendem jsou malé městské crossovery jako např. Renault Captur, Hyundai Kona, Volkswagen T-Roc nebo Kia Stonic, které posunují styl a praktičnost SUV i do kategorie nejmenších vozů, používaných často ve městě a tím pádem také celoročně,“ dodává zástupce AAA AUTO. Zájem o tyto vozy s příchodem podzim ještě jistě poroste a velcí obchodníci se již snaží zásobit. Současně se tak blíží ideální čas k prodeji SUV či crossoveru, pokud o něm ubažujete.

Již loni v druhé polovině září začaly růst ceny ojetin v zahraničí, například v sousedním Německu. Ne u všech vozů se však na jaře vrátily na svou výchozí úroveň. Letos lze tento trend předpokládat i na našem trhu. Jarní pokles cen se ale bude konat spíše jen u hůře prodejných provedení či motorizací. To souvisí s plánovaným masivnějším nástupem drahých elektromobilů v příštím roce, následkem čehož se očekává zvýšený zájem o ojeté automobily s klasickým spalovacím motorem. Již dříve přitom největší hráči na trhu upozornili, že to logicky povede ke zdražování ojetých aut.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.