Barometr trhu ojetin: na podzim lze předpokládat růst cen

Přes léto se trhu ojetých vozů velmi dařilo. Prodeje rostly ve všech kategoriích, včetně SUV, která už dávno nejsou v kurzu jen v zimním období. Na podzim ale může dojít k růstu cen.

Léto je téměř u konce a prodejci ojetých vozů vesměs hlásí rekordní prodeje. Přitom začátek září bývá časem těch, co se rozhodnou vyměnit automobil po návratu z dovolené. Lze tedy předpokládat, že se obchody budou i nadále hýbat.

Letošní léto se nijak negativně neprojevilo ani na prodejích SUV, která již nejsou považována za „zimní“ automobily. „Dnešní SUV, mezi kterými hrají prim například Škoda Yeti, Karoq a Kodiaq, Hyundai Tucson a ix35, Volkswagen Tiguan, Kia Sportage nebo Toyota RAV4, jsou daleko civilnějšími vozy než dříve. Mají prostorné a variabilní interiéry, některé mohou mít i sedm sedaček, pohon všech čtyř kol u nich není povinný a jízdními vlastnostmi a pořizovacími i provozními náklady jsou nadostřel běžným kombíkům. Není proto divu, že stylová SUV, se kterými se dá sjet ze silnice třeba na louku či lesní cestu a snadno zdolávat obrubníky v městské džungli, jsou čím dál oblíbenější. Přitom jsou použitelná nejen v zimě, ale i v létě, kdy prakticky rozdrtila dříve velmi oblíbenou kategorii MPV,“ vysvětluje Jindřich Topol, manažer výkupu AAA AUTO.

„Nejnovějším trendem jsou malé městské crossovery jako např. Renault Captur, Hyundai Kona, Volkswagen T-Roc nebo Kia Stonic, které posunují styl a praktičnost SUV i do kategorie nejmenších vozů, používaných často ve městě a tím pádem také celoročně,“ dodává zástupce AAA AUTO. Zájem o tyto vozy s příchodem podzim ještě jistě poroste a velcí obchodníci se již snaží zásobit. Současně se tak blíží ideální čas k prodeji SUV či crossoveru, pokud o něm ubažujete.

Již loni v druhé polovině září začaly růst ceny ojetin v zahraničí, například v sousedním Německu. Ne u všech vozů se však na jaře vrátily na svou výchozí úroveň. Letos lze tento trend předpokládat i na našem trhu. Jarní pokles cen se ale bude konat spíše jen u hůře prodejných provedení či motorizací. To souvisí s plánovaným masivnějším nástupem drahých elektromobilů v příštím roce, následkem čehož se očekává zvýšený zájem o ojeté automobily s klasickým spalovacím motorem. Již dříve přitom největší hráči na trhu upozornili, že to logicky povede ke zdražování ojetých aut.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.