Barometr trhu ojetin: duben nabídl přes 121 000 vozů

Nabídka ojetin v České republice po dobu minulého měsíce kopírovala běžný stav. Ojetých vozů bylo k mání dost přes sto tisíc a přibližně čtvrtina z nich pocházela z dovozu.

V dubnu letošního roku bylo na českém trhu ojetin nabízeno celkem 121 345 automobilů. Jejich cena se pohybovala nejčastěji okolo 130 000 Kč a 32 % z nich bylo z dovozu. Tato a další data vyplývají z kontinuálního monitoringu trhu ojetých automobilů mezinárodní sítí autocenter AAA AUTO.

Nejčastější stáří inzerovaných vozů bylo v dubnu 10,2 roku a jejich nejobvyklejší nájezd měl hodnotu 157 585 km. Žebříček TOP10 nejinzerovanějších vozů nadále vede Škoda Octavia následovaná Škodou Fabia a Volkswagenem Passat. Pořadí na prvních třech místech tedy zůstalo stejné jako v březnu.

Češi mají velice kladný vztah nejen k domácí značce, ale i k ostatním koncernovým výrobcům. Přítomnost škodovek a volkswagenů mezi desítkou nejčastěji inzerovaných vozidel tak není ničím překvapivým. TOP5 patří automobilům těchto značek dlouhodobě a z ostatních značek se jim dokáže přiblížit jen Ford s modelem Focus.

Duben přinesl určitý pokles inzerovaných vozidel pocházejících z dovozu, když tvořila 32% nabídky. Proti tomu například v únoru to bylo více jak 40%. Motoristická sezona se ale teprve rozbíhá a tak tomuto výkyvu nelze přisuzovat žádný význam.

První slunné dny hned přinesly určité zvýšení zájmu motoristů o vybrané sportovní vozy a kabriolety. Zatímco u většiny zájemců se jedná o první průzkum nabídky trhu, prodávající okamžitě reagovali zvýšením cen. Mimosezónní cenový pokles těchto vozidel je tedy u konce.

Po jednom až dvou měsících lze předpokládat určité vystřízlivění, a to zejména u nyní často předražovaných automobilů, jako je například Mazda MX-5 třetí generace (NG). Tyto vozy jsou zejména ve verzi po faceliftu v současné době nabízeny za opravdu přemrštěné ceny.

Podobnou situaci lze sledovat u dalších ikonických modelů, kde prodávající doslova políčili na nedočkavce. Mnohdy ale ceny tak natáhli, že jim nezbude nic jiného, než slevit. Na normální úroveň by se ceny těchto vozidel mohly dostat v červnu.

Co je barometr trhu ojetin
Barometr trhu ojetin je novou sérií článků, vycházejících každý měsíc. Za pomoci dat sesbíraných autorem, který se jako novinář v prostředí obchodu s ojetými automobily řadu let pohybuje, a dat poskytnutých významnými obchodníky s ojetými vozy, hodnotí situaci na českém trhu s ojetinami a snaží se předpovídat další vývoj.

Mohlo by se vám líbit...