Audi Q5 55 TFSI e quattro je externě nabíjitelný hybrid

Nové Audi Q5 55 TFSI e quattro je prvním zástupcem nových externě nabíjitelných hybridních modelů Audi. Podle metodiky WLTP má čistě elektrický dojezd přes 40 kilometrů.

Hybridní pohon modelu Q5 55 TFSI e quattro je tvořen přeplňovaným zážehovým čtyřválcem 2.0 TFSI s nejvyšším výkonem 185 kW (252 k) a maximálním točivým momentem 370 Nm a elektromotorem. Synchronní elektromotor s permanentním magnetem má nejvyšší výkon 105 kW a točivý moment 350 Nm. Společně se spojkou pro odpojení spalovacího motoru je uložen ve skříni sedmistupňové převodovky S tronic, která předává hnací sílu pohonu všech kol quattro s technologií ultra.

Hybridní SUV zaujme nejvyšším celkovým výkonem hybridní soustavy 270 kW (367 k) a maximálním točivým momentem 500 Nm. Zrychlení z 0 na 100 km/h činí 5,3 sekundy, nejvyšší rychlost 239 km/h. Podle normy pro hybridní vozidla s možností vnějšího nabíjení činí spotřeba paliva 2,4 – 2,1 l/100 km, což odpovídá emisím 53 – 46 gramů CO2 na kilometr. Dojezd s výhradně elektrickým pohonem v cyklu WLTP je více než 40 kilometrů. V tomto režimu dosahuje vůz nejvyšší rychlosti 135 km/h.

Sada lithium-iontových akumulátorů je uložena pod podlahou zavazadlového prostoru. Je složena ze 104 prizmatických článků, poskytuje napětí 381 V a pojme 14,1 kWh energie. Chladicí okruh akumulátorů je připojen k oběhu chladiva klimatizace a k nízkoteplotnímu chladicímu okruhu, aby byla zaručena optimální provozní teplota.

Součástí nízkoteplotního chladicího okruhu je také elektromotor a výkonová elektronika. Klimatizace pracuje s velmi účinným tepelným čerpadlem, které využívá odpadní teplo vysokonapěťových komponentů. Z elektrického výkonu 1 kW dokáže vyrobit až 3 kW tepelného výkonu. Tepelné čerpadlo tak zvyšuje energetickou hospodárnost vozidla a zároveň teplotní komfort cestujících.

V modelu Q5 55 TFSI e quattro nalézá poprvé uplatnění pohon všech kol quattro s technologií ultra, koncipovaný pro maximální hospodárnost, v kombinaci s elektromotorem. Systém předvídá jízdní situace na základě dat ze senzorů a nepřetržitého vyhodnocování dat o jízdní dynamice a chování vozidla.

Při nízkém zatížení a dostatečné adhezi mezi pneumatikami a povrchem vozovky je přenos hnací síly na zadní nápravu přerušen. V těchto situacích je provoz stejně hospodárný jako u vozidla s pohonem předních kol. Pohon všech kol je deaktivován vždy, když není zapotřebí, zůstává však trvale k dispozici. Rychlé automatické připojení pohonu všech kol probíhá třístupňově – preventivně, předvídavě a v reakci na nastalou situaci. Díky síťovému propojení pohonu quattro se systémem Audi drive select má řidič možnost individuálního nastavení charakteru a vlastností pohon všech kol.

Asistent pro hospodárnou jízdu PEA přizpůsobuje rekuperaci při jízdě setrvačností příslušné situaci. Za tím účelem předvídavě využívá data o trase z databáze navigačního systému a zohledňuje vzdálenost od vpředu jedoucího vozidla, zjišťovanou kamerovými a radarovými senzory. Systém, v závislosti na jízdní situaci, předvídavě volí setrvačnou jízdu s vypnutým motorem a rekuperací kinetické energie, která je přeměňována na elektrickou energii.

Je-li aktivován adaptivní tempomat ACC, podporuje PEA řidiče automatickým zpomalováním a zrychlováním. Cílem je dosáhnout zvýšení hospodárnosti a komfortu. Při jízdě bez ACC je řidič upozorňován na správný okamžik pro uvolnění pedálu plynu haptickým impulzem v aktivním pedálu plynu a vizuálním symbolem na panelu přístrojů a průhledovém displeji, aby bylo možné využívat co nejvíce kinetické energie. Symboly na panelu přístrojů zároveň signalizují příslušný důvod pro snížení rychlosti jízdy, ať se jedná o omezení rychlosti jízdy, začátek obce, zatáčky, klesání, kruhové objezdy, křižovatky, dálniční sjezdy nebo vpředu jedoucí vozidlo.

Řidič se může libovolně rozhodnout, zda a jak zasáhne do spolupráce mezi oběma motory. K tomu má k dispozici tři provozní režimy. Hybridní režim se automaticky aktivuje s navigačním systémem. Řidič je však může aktivovat také manuálně tlačítkem voliče provozních režimů. V tomto režimu je využívání elektrické energie z akumulátorů optimálně rozděleno na celý průběh trasy s cílem snížit spotřebu paliva. Ve městě a v popojíždějící koloně se používá převážně elektrický pohon. V závislosti na situaci se může vůz pohybovat setrvačně s vypnutým motorem, nebo se zapnutým režimem rekuperace. Ve druhém případě dosahuje systém rekuperačního výkonu až 25 kW.

Elektromotor přitom zajišťuje veškerá mírná zpomalení do 0,1 g, tedy většinu brzdných manévrů v každodenním provozu. Prostřednictvím rekuperace při brzdění se zpomalením až 0,2 g lze dosáhnout maximálního elektrického výkonu 80 kW. Při vyšších hodnotách zpomalení se na brzdění podílejí také kotoučové brzdy. Je-li aktivována navigace systému MMI Navigation, snaží se předvídavá provozní strategie ujet s čistě elektrickým pohonem poslední úsek trasy ve městě a do cíle dojet s téměř vybitými akumulátory. Řídicí jednotka vychází z mnoha dat, mezi něž patří dopravní zpravodajství online, délka trasy do cíle, profil zvolené trasy, precizní informace o blízkém okolí z navigační databáze, omezení rychlosti jízdy, druhy silnic, stoupání a klesání a aktuální data senzorů vozidla.

Kromě hybridního provozního režimu má řidič na výběr také režimy EV a Battery-Hold. V režimu EV je automobil poháněn výhradně elektricky, pokud řidič nesešlápne pedál plynu za variabilně proměnnou hranici, na níž klade pedál plynu větší odpor. Režim EV je základním nastavením při každém spuštění vozidla. V režimu Battery-Hold je udržován aktuální stav nabití akumulátorů.

Audi Q5 55 TFSI e quattro je sériově vybaveno také nabíjecím systémem „compact“ a kabelem „Mode 3“ s konektorem „Typ 2“, který umožňují používání veřejných nabíjecích stojanů. Nabíjecí systém „compact“ zahrnuje kabel s konektorem pro domácí a průmyslové zásuvky a ovládací jednotku. Systém disponuje ukazatelem stavu LED a bezpečnostními funkcemi, jako je sledování teploty nebo proudový chránič. Na přání nabízí Audi pro nabíjecí systém uzamykatelné nástěnné připevnění.

Z průmyslové zásuvky CEE s třífázovým proudem 400 V/16 A trvá kompletní nabití 2,5 hodiny. Integrovaná nabíječka přitom nabíjí lithium-iontové akumulátory maximálním výkonem 7,4 kW. Ale dokonce i z domácí zásuvky s napětím 220 V lze vybité akumulátory komfortně nabít přes noc, během asi 6 hodin.

V České republice bude Audi Q5 55 TFSI e quattro uvedeno na trh ve třetím čtvrtletí 2019. Cena pro Českou republiku ještě nebyla stanovena.

Mohlo by se vám líbit...