Asociace autobazarů – naprostý propadák!

Asociace prodejců použitých automobilů – autobazarů (APPAA) rozhodně svým působením zkvalitnění trhu s ojetými vozy nepomohla, spíš naopak. Přiznává to i předseda APPAA v dnes vydané tiskové zprávě.

Podle předsedy APPAA Petra Přikryla některé autobazary zneužívaly členství v asociaci ke kamuflování nekalých obchodních praktik. Proto má dojít k ukončení jejich členství k 1.9.2019. Ve vydané tiskové zprávě se doslova píše, že drtivá většina prodejců nedodržuje pravidla férového obchodu, prodává vozy s nejasným původem, přetočenými tachometry nebo s nedoloženou servisní historií. „Konkrétní číslo autobazarů, se kterými jsme ukončili spolupráci, ani jejich jména, nechceme v tuto chvíli sdělovat. Mohu však říci, že se jedná o několik desítek prodejců,“ prohlásil Petr Přikryl, předseda APPAA.

Asociace, která si kladla za cíl zlepšení situace na trhu ojetin, tak podle vlastního prohlášení situaci spíše zhoršila, když se jejím jménem evidentně zaštiťovali i obchodníci používající nekalé obchodní praktiky. Otázkou ale je, zda si pan Přikryl nevzal poněkud větší sousto, než vůbec mohl vzládnout (celá asociace je takovou „one man show“, což by nevadilo, kdyby to fungovalo). Toho se v minulosti obával i náš největší prodejce ojetin AAA AUTO, který nabídku ke vstupu do APPAA odmítl, protože v členství neviděl žádný přínos vedoucí ke zkvalitnění trhu s ojetými vozy v ČR, ani záruky, že asociace zajistí, aby se zařazení prodejci vyvarovali podvodnému jednání. Kdyby se tak stalo, síť autocenter AAA AUTO logicky nechtěla být s podvodnými prodejci spjata členstvím ve stejné asociaci, i proto do ní nevstoupila.

Skoro až děsivě pak zní další prohlášení Přikryla směrem k vyloučeným prodejcům ojetin: „Kromě několika výjimek z řad těch největších prodejců nevidíme žádnou snahu bojovat například proti přetáčení tachometrů, nebo dovozu totálně havarovaných vozidel ze zahraničí, které se pak na našem trhu prodávají téměř jako nové.“ Na závěr vlastní tiskové zprávy pak uvádí: „Již se nebudeme cítit špatně, jako v minulých letech, kdy jsme čelili kritice, že máme málo členů. Naopak, ať je členů třeba jenom pět, ale ať jsou 100% zárukou pro klienta, že obchod s nimi není rizikový.“ Je však otázkou, jestli může být subjekt, který je členem APPAA ještě pro někoho jakoukoli zárukou.

Asociace prodejců použitých automobilů – autobazarů (APPAA) navíc v minulosti vydala i stanoviska, podle nichž to kolikrát vypadalo, že se na trhu s ojetými vozy vedení asociace nijak dobře neorientuje – jen se snaží vydat za každou cenu prohlášení, aby byla vidět nějaká činnost. Hrob si ale APPAA vykopala právě skutečností, že nedokázala ochránit nic netušící motoristy, kteří se s důvěrou obraceli na členské bazary asociace při hledání vysněného ojetého vozu – i když samozřejmě i zde platí pověstné „důvěřuj, ale prověřuj“. Nikdo však nedokáže být odborník na všechno a právě proto lidé hledají pomoc v oblastech, v nichž se tolik neorientují, třeba právě u různých asociací, vyvolávajících v nich důvěru.

Podtrženo, sečteno: byla tu jedna asociace, která tu asi v nějakém stavu bude i dál. Otázkou je, k čemu byla a proč by tu měla být dál? A proč se to vlastně všechno stalo? Proč se vůbec taková asociace objevila? Protože v České republice není politická vůle nastavit zákony tak, aby fungovaly, aby chránili poctivé a odpovídajícím způsobem daly možnost trestat nepoctivce.

Mohlo by se vám líbit...