AAA AUTO letos očekává nárůst prodejů ojetých elektromobilů

Rozvoj elektromobility a větší zájem veřejnosti o alternativní paliva se projevuje i v obchodu s ojetinami. Síť autocenter AAA AUTO, provozovaná skupinou AURES Holdings, za loňský rok zaznamenala celkový nárůst prodejů vozů s alternativním pohonem o 24%, kategorie elektromobilů pak rostla o 163%. Nicméně i tak je mezi alternativními pohony, kam patří také LPG a CNG, jasně nejslabším článkem.

Na ekologické vozy se nyní v rámci Aures Holdings zaměřuje služba Mototechna EcoDrive, která v průběhu roku chce nabídnout až 300 vozů. Aures Holdings totiž očekává růz segmentu elektromobilů a hybridů na trhu ojetin a chce mít svá autocentra na tento trend důkladně připravena.

„Změna vnímání elektromobility je u zákazníků jasně patrná. Podpora čisté mobility ze strany měst v podobě parkování zdarma pro elektromobily a hybridy motivuje ke koupi více řidičů než dříve, dotační programy pro firmy pak alternativní pohony dělají ještě atraktivnější,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel sítě autocenter AAA AUTO. V roce 2018 AAA AUTO v Čechách prodalo 101 hybridů nebo elektromobilů, přitom o rok dříve to bylo o 40% méně. Ve dvou měsících letošního roku si nového majitele našlo 28 vozů tohoto typu, což ve srovnání se stejným obdobím loni znamená nárůst o více než 200%.

Nejoblíbenějšími ojetými hybridy v Česku loni byla trojice Toyota Yaris, Auris a RAV4, v rámci všech evropských poboček se pak přidal i model Prius. Mezi elektromobily nejvíce zaujal Nissan Leaf, BMW i3 nebo VW e-Golf. Zákazníci si pak v AAA AUTO pořídili i takové vozy, jako Tesla Model S nebo Fisker Karma.

Tradičně největší zájem z ojetých vozů na alternativní paliva loni v Česku vzbudily vozy na LPG. Kromě nich se stále více prosazují automobily na CNG. „Tento trend pozorujeme už několik let, zároveň jsou pak zákazníci CNG věrní a při pořízení nového vozu volí znovu tento typ pohonu,“ říká Vaněček. U vozů na CNG loni vzrostl prodej o 75%, zatímco kategorie aut na LPG zaznamenala 5% propad. I přesto mezi prodeji aut na alternativní paliva nadále tvořila většinu. Alternativní pohony nyní představují přibližně 2,5% ze všech prodaných vozů skupinou Aures Holdings.

Nejoblíbenějšími ojetými vozy na LPG v Česku loni byly Škody Octavia a Fabia, následované Hyundai i30, Dacií Duster a Hyundai ix20. Vozům na zemní plyn pak také vévodila Škoda Octavia, následovaly ji však VW Golf, Passat a Touran. Top5 pak uzavíral Fiat Doblo. Tyto výsledky jsou přímo úměrné nabídce vozidel CNG na trhu nových aut, zatímco v případě LPG jde především o individuální přestavby.

Od roku 2014 AAA AUTO v Česku prodalo 4755 vozů s alternativním pohonem, z čehož přes 85% tvoří vozy na LPG. Ve středoevropském regionu se pak ve stejném období celkem prodalo 8024 vozů na alternativní paliva, z toho 90% na LPG. Od roku 2014 si také zákazníci z AAA AUTO v Česku odvezli 281 hybridů a elektromobilů. V rámci celého středoevropského regionu se pak jednalo o 368 ojetých hybridů a elektromobilů, jejichž nabídka začíná pomalu růst.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.